avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Activitate alex_duda

Activitate alex_duda

3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
A pune un produs in cos nu este echivalent cu intentia de a achizitiona, te poti razgandi. Doar daca produsul este deteriorat sau desigilat apare obligatia de a-l achizitiona pentru ca produsul nu mai este vandabil catre alte persoane.

In cazul descris se naste doar obligatia de a achizitiona produsul, nu vad care ar putea fi acuzatia de furt- decat daca paraseste magazinul si nu achita produsul la casa. E problema magazinului cum isi monitorizeaza clientii, cata vreme sunt inca in magazin nimeni nu poate judeca decat o obligatie de a achizitiona produsul. In nici un caz nu e vorba de furt cata vreme clientul este inca in magazin si nu a ajuns la casa pt a plati produsele, iar agentul de paza a procedat total incorect.

Avocat Carmen MATEI a scris:

Buna ziua! Aceasta este speta des intalnita si predata studentilor de la Drept. Problema se pune cand se dobandeste proprietatea unui bun: in momentul cand se achizitioneaza produsul sau in momentul cand se pune in cos produsul (rezultand astfel intentia de a achizitiona produsul)? Bineinteles, ca aceasta speta a ramas cu raspuns deschis si intens dezbatuta, insa avand in vedere ca nu ati abandonat produsul desigilat, ci l-ati achizitionat, nu ar trebui sa va ingrijoreze acest aspect, desi nu trebuie sa devina o practica. Daca puteti observa, agentul de paza a actionat justificat, dat fiind faptul ca de multe ori pe rafturi intalnim produse deteriorate, cutii rupte, produse lipsa din cutii, inclusiv sticle desfacute, etichete rupte si se cauzeaza astfel prejudicii supermarketului respectiv, intrucat aceste produse nu pot fi revandute (alimente, bauturi) sau revandute la un pret mult redus (produse nealimentare).

Buna seara,

Am o intrebare legata de recuperarea unei cautiuni care a fost achitata prin ordin de plata de la o banca comerciala catre contul Curtii de Apel deschis la CEC. Procedura juridical s-a incheiat- exista deja hotarare de restituire a cautiunii si am obtinut recipisa de la grefierul Curtii de Apel.

Intrebarea este: cererea de restituire a cautiunii o depun direct la CEC sau la banca comerciala unde am contul / de unde am efectuat plata?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Termostoruri apartament bloc
Multumesc frumos.

Termostorurile se fixeaza pe tocurile ferestrelor, nu pe peretele exterior al cladirii. Nu se schimba aspectul intrucat culoarea va fi consistenta cu culoarea blocului si termostorurile nu ies in afara peretelui (se incadreaza in golul ferestrelor).

Nu este zona istorica sau protejata, de asemenea pe fatada respectiva sunt aparate de aer conditionat care nu cred ca au fost facute cu o aprobare a asociatiei de proprietari.

De asemenea blocul nu are clasa energetica superioara (nu este izolat termic), termostorurile contribuie in principal la izolarea si confortul termic- vara este o caldura ingrozitoare.

Nu cred ca e in nici un caz nevoie de autorizatie de constructie intrucat nu se schimba aspectul sau structura exterioara a cladirii. Insa nu sunt sigur daca e nevoie de acordul asociatiei de proprietari, sincer nu as dori sa ma complic cu formalitati care nu sunt necesare.

Mi s-a parut interesanta speta, de aceea am ridicat problema. Multumesc pt opinie.
Buna ziua,

Vreau sa instalez niste termostoruri (storuri exterioare metalice) la ferestrele apartamentului. Este nevoie de vreo autorizatie/aprobare, trebuie sa notific asociatia de proprietari/administratia blocului?

Care este legislatia aplicabila pentru modificarile facute la exteriorul blocului- aparate de aer conditionat, antene de satelit, termostoruri etc?

Multumesc.
Din punctul de vedere al statului roman, daca aveti carte de identitate sunteti rezident in Romania. De aceea platiti asigurari de sanatate.
Răspuns la discuția Mostenire, protejare beneficiar
"Acum 5 ani am vandut un apartament cu 3 camere. Era pe numele meu si al actualului sot. Am reusit sa-l conving ca dupa ce ne platim datoriile, restul de bani sa cumparam un apartament cu 2 camere."

"eu am martori care pot confirma ca acest apartament a fost cumparat integral cu banii jos din banii mei"

Daca ati vandut apartamentul comun si ati platit datoriile (presupus) comune, cum se face ca restul de bani ramas era doar al dvs? Nu stiu daca va ajuta doar proba cu martori.

Odata ce ati stabilit sursa banilor ca fiind doar ai dvs, e simplu- dupa cum vi s-a explicat mai sus.
perlutina a scris:

Cred ca ar trebui sa mergeti la O.R.I. unde sigur sunt inregistrati si sa le faceti acolo plingere. Ei sunt cei care se ocupa de cei care vin in tara noastra . Au evidenta lor.Am avut un chirias turc care mi-a facut greutati si are termen sa paraseasca Romania. Acum il caut (ca statul roman nu are timp) sa vad unde se ascunde, sa il reclam iar ca sa vina sa il ia sa il imbarce. Ce tara ...........................


Ce greutati v-a facut si cum ati obtinut decizia de revocare/anulare a permisului de sedere?

Multumesc.

PS: cred ca acum se numeste Inspectoratul General pentru Imigrari, nu mai exista ORI:

[ link extern ]
Buna ziua,

Sunt un proprietar de locuinta data in chirie unor studenti straini. M-am lovit in ultimele luni de aceasta problema: vecinii lor s-au plans ca fac zgomot seara si intamplator unul din vecini este si vice-presedintele asociatiei de proprietari.

Din ce cercetari am facut eu (intrucat ca proprietar sunt interesat sa am niste chiriasi care sa nu fie hartuiti de ceilalti locatari, dar nici sa ii deranjeze si sa imi creeze si mie probleme- in fond chiriasii vin si pleaca eu raman acolo proprietar impreuna cu ceilalti):

- exista un regulament de liniste legal si poate fi facut un regulament al blocului separat (desi din cate stiu eu orele de liniste legale sunt destul de generoase).
- daca vecinii-chiriasi va deranjeaza chemati politia. Nu 112, ci politistul de proximitate- este cel mai in masura sa se ocupe de aceasta problema.
- daca se dau amenzi, acestea se dau chiriasilor- nu proprietarului. Imi vine greu sa cred ca puteti sa ii faceti ceva proprietarului, din punct de vedere legal nu cred ca puteti face ceva decat daca da dovada de rea-credinta. In fond chiriasii au posesia apartamentului si ei sunt cei care fac galagie, mai mult ca sigur ca au in contract clauza prin care proprietarul nu le poate tulbura libera posesie, deci nici proprietarul nu ii poate soma sa faca liniste.
- amenzile nu trebuie trimise in tara de origine a chiriasilor, ci la adresa apartamentului. Se face proces-verbal de tulburare a linistii publice, daca vor sa semneze bine daca nu nu- si li se trimite la adresa din Romania. Este mult mai usor de urmarit plata sau neplata.
- legat de greutatile pe care le puteti face la serviciul de imigrari, aici aveti nevoie de proprietarul apartamentului unde stau in chirie studentii respectivi. Insa este foarte dificil sa va prevalati de neplata amenzilor ca motiv de anulare/revocare a permisului de sedere. Eu nu cred ca serviciul de imigrari va recuza un permis de sedere doar pentru neplata unor amenzi. Daca aveti informatii despre studentii respectivi (muncesc fara permis legal, etc) atunci puteti face plangere in sensul asta si atunci va fi revocat permisul de sedere.
- as fi curios sa stiu care este cadrul legal prin care proprietarul poate fi fortat sa anuleze contractul de inchiriere din cauza comportamentului neadecvat al chiriasilor. Sincer nu cred ca e posibil.

Ma intereseaza subiectul acesta si o sa il urmaresc in continuare.

O zi buna.
Buna ziua,

Am urmatoarea speta: in 2008 am cumparat partile sociale ale unei societati devenind actionar unic. Parte din patrimoniul societatii era un bun imobil care avea atasat un credit de nevoi personale cu ipoteca aflat deja in derulare- in lei.

Firma nu are activitate si eu am facut platile in contul creditului respectiv. Conform contractului de credit nivelul dobanzii este stabilit de banca in functie de dobanzile de pe piata monetara (fara a exista insa o corelare anume- cu indici ROBOR, etc).

In ultimele 3 luni am o disputa cu banca intrucat refuza sa reduca dobanda creditului respectiv. Banca sustine ca nivelul dobanzii este "negociat" si nu este obligata sa reduca dobanda, chiar daca dobanzile de pe piata monetara au scazut. De asemenea aduc in discutie o clauza din contract care specifica faptul ca creditul este acordat in conditiile in care "prin cont exista rulaj lunar"- la care am raspuns deja ca nu se specifica nivelul rulajului si chiar daca firma nu are activitate exista rulaj intrucat in fiecare luna introduc in cont suma necesara achitarii creditului respectiv, precum si daca este nevoie sume pentru achitarea taxelor/impozitelor etc.

As dori sa intreb pe forum daca pozitia bancii de a nu accepta renegocierea dobanzii, chiar daca dobanzile de pe piata monetara au scazut accelerat in ultimele 6 luni (dansii mi-au trimis o scrisoare in care justifica mentinerea dobanzilor pana la nivelul lunii decembrie 2012 in functie de evolutia ROBOR 6luni, dar din dec 2012 si pana acum ROBOR 6luni a scazut cu 4-5% iar banca nu a redus deloc dobanda creditului), poate fi considerata drept clauza abuziva si daca ma pot indrepta impotriva bancii prin mediere si ulterior in instanta.

Mentionez ca am preluat creditul deja in derulare, deci nu am avut macar optiunea sa negociez clauzele acestuia.

Va multumesc.