avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate suc_de_pere

Activitate suc_de_pere

Nu mai este problema mea. S-a intocmit un proces verbal intre mine si executor prin care se atesta ca am achitat suma respectiva, conform sentintei, la care se adauga, dupa cum bine stiti, niste restante la impozite si taxe, amenzi RATB, etc. Executorul trebuia sa astepte de la mine, conform procesului verbal, restul dovezilor ca am achitat impozitele, amenzile, etc. si dupa aceea trebuia, cred, sa ia legatura cu asociatia de proprietari ca sa poata intra in posesia sumei respective. Ce s-a intamplat? Doar banuiesc.
Problema mea este ca mi se da o chitanta pe o suma deja achitata!
Intelegerea mea cu asociatia a fost ca muncesc pentru achitarea datoriilor mele fata de asociatie, pana la prima luna de plata, la zi si in continuare.
Ma gandesc, pentru ca am constat o rea vointa din partea administratorului, ca va refuza sa-mi primeasca banii pentru ultima luna afisata. Eu ce ar trebui sa fac? In felul acesta o sa fiu tot datoare!!
Pana acum, pe chitantele respective se scria doar restanta, fara a se preciza perioada sau dosarul din instanta. Acum se dorea a se scrie restanta 2003, exact din suma deja platita de mine la executor. Urmeaza doua procese ramase definitive de mai bine de 3 ani si asupra carora asociatia nu a intreprins nimic pentru recuperarea sumelor respective. La ele ma refeream in legatura cu notificarea mea adresata asociatiei. Este necesar sa fac eu notificare prin care sa le aduc la cunostinta ca nu mai pot recupera acele sume, ca urmare a prescriptiei?
Buna ziua. As dori sa stiu in ce fel pot sa notific asociatia de proprietari asupra unei datorii mai vechi de 3 ani, asupra careia am o sentinta definitiva si irevocabila, iar asociatia nu a intreprins niciun demers pentru recuperarea acesteia. Sa le spun ca sa nu mai aiba pretentii asupra sumei respective.
De asemenea, intr-un alt proces am avut titlu executoriu, am platit suma respectiva la executorul judecatoresc, conform legii, iar dupa o saptamana, avocata asociatiei a ridicat suma respectiva si nu a dat-o asociatiei. In prezent, prestez munca in cadrul asociatiei pentru recuperarea altor datorii, iar la sfarsit de luna, mi se da o chitanta. Luna aceasta pe chitanta respectiva, in loc sa se scrie restanta, s-a dorit sa se scrie restanta 2003, exact suma depusa de mine la executor si insusita de avocata lor. Are vreo importanta?
Multumesc