avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate phedes

Activitate phedes

Discuție Cazier Fiscal
Buna ziua,
Sunt asociat si am si calitatea de administrator intr-o firma aflata in insolventa, la care printr-o Hotarare judecatoreasca definitiva s-a atras raspunderea administratorilor. Din cate am inteles de pe forum, acest lucru va aparea in cazierul meu fiscal pe o perioada de minim 1 an de la comunicarea Hotararii.
In acelasi timp, sunt asociat si administrator in alte 2 firme, si asociat unic (evident si administrator) intr-o alta firma.Din cele 3 firme, 2 sunt platitoare de TVA.
Va rog sa-mi spuneti daca, in afara de faptul ca nu pot cesiona parti sociale sau coopta alti asociati in aceste firme, in aceasta perioada, mai sunt si alte precizari legislative care mi-ar putea afecta activitatea in cele 3 firme care in acest moment functioneaza si nu au datorii la stat.
Va multumesc!
Buna ziua,
Ca si administrator al unei societati cu capital privat , pot sa contractez serviciile de Deratizare - Dezinsectie cu o firma care nu are autorizatie ANSCR , sau e obligatoriu sa contractez aceste servicii cu o firma care detine aceasta autorizatie ? Ce alte autorizatii trebuie sa mai detina firma prestatoare a unor astfel de servicii ?