avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate casandralin

Activitate casandralin

multumesc
Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti daca un angajator care a preluat prin tranfer angajatii altei firme, are interdictie pe o perioada de 1 an , de la a da in somaj vreun angajat. Ma intereseaza cadrul legal. Multumesc
multumesc
Răspuns la discuția legislatie
Va multumesc
Buna ziua,
Incepand cu data de 01.01.2015 firma la care lucrez a fost preluata de o alta firma, transferul angajatilor facandu-se conform L67/2006. In prezent ma aflu in CCC pana pe data de 04.02.2015. Doresc sa incep serviciul incepand cu 12.01.2015. Catre cine efectuez cererea de reincadrare si ce sanse am sa fiu reincadrata in munca. Legea se aplica si angajatilor aflati in situatia mea? Multumesc
multumesc
Buna ziua,
Am nascut pe data de 03.03.2013. Am optat pt concediu de 2 ani si am completat o declaratie prin care sotul meu opta pt a sta 1 luna acasa cu copilul. Intre timp situatia s-a schimbat si tatal nu va mai sta cu copilul. Cand revin la serviciu? Ce se intampla cu indemnizatia pt luna februarie?
Multumesc
Discuție legislatie
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca in perioada decembrie 2012- iulie 2014 s-a modificat Codul Muncii si cum. Va multumesc
Răspuns la discuția Acordare stimulent de insertie
Va multumesc pentru ajutor
am optat pentru CCC timp de doi ani ( am nasc e 03.03.2013 si teoretic voi sta in CCC pana pe 03.02.2015). Am inteles de o colega ca s-a modificat legislatia si chiar daca am optat pt aceasta perioada, in cazul in care doresc sa ma intorc mai devreme la serviciu voi primi stimulentul de insertie. Va rog sa-mi spuneti daca exista modificarea mai sus mentionata si care este baza legala. Multumesc