avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea4flo

Activitate Andreea4flo

Răspuns la discuția Drepturile unui angajat
ma pot angaja in alta parte chiar dak raman in acte la ei?Ei mi-au propus sa raman doar in acte la ei pana implinesc un an.Pot sa ma angajez in alta parte in aceasta situatie pt ca eu nu pot ramane fara un venit.Din moment ce ei nu mai au de lucru nimic pentru luna de zile in care eu as ramane doar in acte nu voi fi platita.Ca sa nu raman o luna pe minus as putea sa ma angajez in timp ce sunt angajata la ei?
va multumesc mult
Răspuns la discuția Drepturile unui angajat
daca eu vreau sa-mi dau demisia mai trebuie sa semnez si un preaviz? pt ca ei nu mai au de lucru deci nu e ca si cum ei ar avea nevoie de mine
Răspuns la discuția Drepturile unui angajat
v-am intrebat tocmai pt k am vorbit si cu contabila lor si insista ca este adevarat, incearca in orice fel sa ma convinga desi nu mai au nici un interes...le-am zis deja k imi dau demisia.Apropo de asta am incercat sa caut o solutie pt k eu nu vroiam sa demisionez, ei mau obligat au vorbit urat cu mine m-au amenintat insa am fost la itm si mi-au zis doar sa nu-mi dau demisia desi eu nu ma puteam intoarce dupa toate cele intamplate, iar din disperare am decis sa le semnez demisia.Am vrut sa demisionez acum 2 zile insa ei mi-au spus sa raman pana implinesc un an k asa pot beneficia de acei bani.Mai am o intrebare daca eu raman angajata in acte la ei doar o luna pana se implineste anul, este posibil sa ma angajez in alta parte cu contract?
multumesc
Buna ziua,am o problema, anul trecut am terminat facultatea si mi-am depus actele la somaj, nu am apucat sa iau nimic deoarece m-am angajat ,patronii m-au luat din promotia 2012.Luna viitoare voi implini un an de cand lucrez iar sefii mi-au cerut sa demisionez pt ca nu mai merge firma, stiu ca ei au beneficiat de niste bani si dak eu demisionez ei nu mai trebuie sa restituie nimic,insa ei imi spun ca din moment ce nu am primit nimic din somaj la final de an ei o sa depuna un dosar pt ca eu sa pot primii acei bani si ca o sa vina toti odata adica 1500 de lei.Intrebarea mea este exista acesti bani?este doar o inventie sau ii voi primi? multumesc