avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters301306

Activitate ContSters301306

Răspuns la discuția Halal site
ia urmariti ce am intrebat eu, adica postarile mele intrebatoare, la care eu nu ma asteptam la un raspuns foarte plauzibil dar sa mi-se raspunde "citez" : apelati la un avocat" ( incheiat citat) apoi cu asemenea raspuns la ori si ce intrebare , inseamna ca eu sunt atat de "prost" de parca nu stiam ca trebuie sa apelez la un avocat , sa fim seriosi, cum poate cineva care se da drept avocat pe site-ul asta sa spuna asa ceva , eu am intrebat ceva .... destul de simplu, am aflat asta dupa ......si tot d dtata va spun cum am rezolvat problema mea la care niciunul de pe site-ul asta nu v-ati gandit : am repus dosarul ( incalcarea liniei continue) adica baza in care mi sa intocmit dosar penal, l-am repus pe rol, in clipa urmatoare am scapat "basma curata" adica am facut recurs la o hotarare definitiva si irevocabila, sa fim seriosi, intr-un mod cat se poate de legel, :::ala avocat :::
Discuție Halal site
trag concluzii dupa aprox. o luna de zile si am ajuns la concluzia ca site-ul asta este exact ca si realitatea : un fals plin de oameni fara valoare , ca sa nu zic oameni de nimic. pot sa argumentez. va salut si am sa imi sterg contul
((, of ! ce pierdere :)
Am intrebat in forum date legate de cazul meu si mi sa raspuns : apeleaza la un avocat: nu este raspunsul pe care eu al asteptam, daca tot exista forumul asta, am crezut ca consult un avocat, ca sa mi se dea un asemenea raspuns,ma simpt tampt,sau tont, la 39 de ani ai mei,stiam destul de bine ca trebuie sa consul un avocat, nu mai era nevoie de inca un "destept" ca sa imi sugereze ceea ce stie pana si ultimul infractor din "Tigania" (Romania) . Macar ca exista forumul asta, acu a doua oara aceasi intrebare este interzisa...Doamne !
Doream un raspuns informativ,ca de umblat pe la avocati pe la usi sunt satul pana peste cap,parerea mea este ca majoritatea sunt niste hoti legali !!! MA REPREZINT SINGUR !!!!!!
Am contestat un proces verbal care imi suspenda dreptul de a conduce autovehicule pt. o perioada determinata,am scos certificat de grefa si am condus linistit,a urmat calvarul,amanare ca nu sa prezentat martorul meu,amanare etc,etc,dupa 1,5 ani nu am mai mers la tribunal,am asteptat sa primesc acasa sentinta,in urma cu cateva zile ma oprit un agent de la circulatie,iar la verificare eu figuram cu permisul suspendat,normal,acest tampit (stiu eu de ce ai spun asa) mi-a facut dosar penal si mi-a retinut permisul,a doua zi am mers la tribunal si am cerut o copie dupa hotararea judecatoreasca,in baza caruia mi sa suspendat permisul,banuind ca doar de acolo mi se trage,dupa ce am primit copia am vazut ca am pierdut procesul si a trecut cele 15 zile in care eu puteam face recurs,avand in vedere ca eu am luat la cunostinta de aceasta hotarare doar in ziua aceea,mi-am zis ca abea de acum se vor calcula cele 15 zile,deoarece la dosar NU era o copie de instiintare a mea oficiala despre aceasta hotarare si am incercat o contestatie,culmea este ca pe corect vorbind sa inregistrat si am un nou termen in recurs,adica am reusit sa fac recurs la hotararea judecatoreasca in baza carei politistul mi-a facut dosar penal si mi-a retinut permisul,acum daca eu am contestat aceea hotarare si am un nou termen,nu ar fi corect sa imi ridic permisul de conducere de la nenorociti ??? repet, hotararea judecatoreasca in baza carei mi sa facut dosar penal,eu am contestato si am un nou termen,ba mai mult sunt sigur 100 % ca o sa o intorc in favoarea mea,deoarece am mult mai multe probe in aceasta vedere !!! eu sunt in drept sau nu sa imi recuper permisul,iar dosarul poa sa mearga la wc. cu el sau nu ? Multumesc anticipat si imi cer scuze pt. limbaj referitor politistului in cauza,dar iam facut plangere inclusiv la Ministerul de Interne Bucuresti. Multumesc inca o data !
Un politist de la circulatie mi-a smuls telefonul mobil din mana in timp ce eu filmam gafele lui facute, cu care puteam usor sa dovedesc : abuzul in serviciu,totodata nu a reusit sa stearga filmuletul din cauza ca aveam cod , in acest mod mi-a sustras cardul de memorie din telefon, ba mai mult camd mi-a smuls telefonul din mana,la aruncat in masina politiei totodata sarindui un buton la o tasta,buton pe care eu nu l-am recuperat deloc.
Intrebarea mea este : unde anume trebuie sa il reclam ?
multumesc frumos celor cu initiativa .
Va rog mult daca imi puteti raspunde , avand in vedere faptul ca mi sa intocmit un dosar penal de catre politia rutiera,fara ca eu sa stiu ca am permisul suspendat,daca bbmerg in audienta la comandantul politiei de pe raza carei judet mi sa intocmit dosarul,acest comandant poate sa imi schimbe legal incadrearea juridica, daca eu fac dovada ca mi-sa inceput suspendarea pe 30 de zile a dreptului de a conduce,fara ca eu sa fiu instiintat sau macar anuntat anterior,nici macar nu mi-a cerut nimeni permisul si era la mine, mai ales ca eram in alt judet fata de cel in care locuiesc, ?????? multumesc anticipat !! ev , o lege in baza asta !!
Buna , va imvidiez sincer,sunteti un major si important exemplu,pur si simplu prin pen-ultimele doua cuvinte citez :: (Mentionez ca am cetatenie straina. Daca pierd, pot la politie sa dau o declaratie ca nu voi circula in Romania ca sa am permisul in tara mea?
Multumesc )
Asta ar trebui sa facem cu totii, o noua tara si sa lasam aici doar pe cei "drepti" !!! Sa ma opreasca pe mine ,dupa 20 de ani de condus zilnic si sa ma minta politistul in fata spunandumi ca "nu m-am incadrat corespunzator benzii de mers la semaforul care l-am tranzitionat aproape zilnic pret de minim 10 ani !!!!!!
A doua, sa mi-se respinga cererea de anulare a procesului verbal in tribunal,unde eu am prezentat probe concludente ca sunt acuzat pe nedrept ca as fi calcat subliniez :calcat: pe o linie continua inexistenta si mi sa suspendat permisul de conducere pentru asta !!!
3) Sa se pronunte o instanta impotriva ta,cetatean European si sa nu te instiinteze nimeni , in conditia in care E-mailul (de exemplu) este gratuit !! Sa te alegi tu cu un dosar penal pentu incalcarea unei linie continue,in concluzie !!! In clipa asta sut nevoit sa te imvidiez domnule !! sper sa-ti luam exemplul altfel nu ne ramane nimic de facut !!!
Multumesc frumos pentru raspuns si recunosc ca imi este de un mare ajutor,desii taaare greu cu termenii astia ai D-vstra (judiciari) fiind in noapte,destul de tarziu cand am postat,am uitat sa precizez ca prin hotararea anterioara mi sa suspendat doar temporar,adica 30 zile permisul de conducere,ori cum legea este cam aceeasi din cate am inteles,
Sunt un om cat se pote de onest si nu sunt interesat sa mint, stiam de existenta procesului la tribunal,doar EU am contestat un proces verbal de contraventie,problema este ca m-au purtat vreo 1,5 ani la tribunal,pana m-am saturat,(nu sau prezentat martorul politiei,sunt altele mai importante,nu am ajuns eu destul de repede,etc,etc. ceea ce ma facut sa las sa se sfarseasca din oficiu,NICI NU mas fi gandit ca in Romania zilelor de azi,cu atatea e-mailuri,mesaje,internet (gratis) nu ma va anunta cineva de aceasta hotarare ,doar am depasit demult faza in care se trimitea posta prin porumbelul cu plicu,n cioc !,patania mea,deja.....am auzito la f. multe persoane,probabil trebuie sa moara cineva,precum Ionut,copilul mancat de caini,ca sa se faca ceva si in privinta asta,banuiesc ca in cauza anterioara,prin absurd,daca se hotara ca eu sa fac inchisoare (pentru calcarea unei linii continue) nu ma lasau asa....de-a vati-ascunselea, in urmatoarea secunda erau la usa mea !! Doamne ce Romanie si ce Romani avem in tara asta !
Va multumesc inca o data si va zic ca am ramas uimit de rapiditatea cu care mi-ati raspuns,mai rar asemenea oameni,pacat ca in Romania zilelor noastre asemenea oameni se pierd pe drumurile mamei noastre EU. deoarece noi,astia-laltii,suntem asa de chiori incat nu va vedem,din ne-fericire ai vedem pe aia care ne promit "marea cu sarea" inca o data RESPECT !
Buna , sunt ne-fericitul unui incident rutier,de genul : in zilele trecute am contestat un proces verbal prin care mi se suspenda dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice,la finalizarea procesunul NU am asistat,hotararea judecatoreasca NU am primit,iar eu am condus linistit. Am fost oprit de catre un echipaj de la rutiera,pe motiv de neincadrarea mea corecta la semafor,iar la verificare permisul meu figura ca fiind suspendat in baza hotararii de judecata anterioare,repet,hotarare de care eu habar nu aveam,nu am mai fost cercetat penal,nu am cazier,conduc de peste 20 de ani,nu am consumat alcool :deloc:, sunt administrator de firma(deci incadrat in munca) sunt familist si pot sa fiu exemplul pentru multi.. mentionez ca am implinit 39 ani,iar actele masinii erau total in regula si nici o abatere,doar atat: conducere cu permisul suspentat,desii permisul NU mi la cerut nimeni si era la mine !!!! Ce risc ,daca va rog frumos ???