avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate sttela55

Activitate sttela55

Răspuns la discuția Accident auto, despagubiri rude
Noi fratii am aflat mai tarziu n-am stiut ca se poate cere despagubiri de la firma de asigurari, in 2014 noiembrie s-a finalizat despagubirea.
Putem deschide alt dosar sau nu se mai poate face nimic? Va multumesc.
Discuție Retrocedari
Buna ziua, mama a avut un teren care a fost colectivizat , am dori sa stim ce ar trebui sa facem sa putem intra in posesia lui sau a despagubirii. Terenul este in comuna Brazi si s-a construit combinatul PETROBRAZI pe el. Va multumesc.
Buna ziua. Sora mea a murit intr-un accident auto in anul 2009, era in dreapta soferitei care a facut accidentul, a intrat intr-un stalp. Cumnatul meu a dat firma de asigurari in judecata si a primit despagubiri doar el si nepoata mea. As dori sa stiu daca fratii decedatei au si ei dreptul la despagubiri? Mentionez ca sora a stat in coma la Floreasca doua luni si am ajutat si noi fratii cu bani, transport ( Ploiesti - Bucuresti), am stat de veghe.
Cumnatul si avocatul nu a vrut sa treaca si fratii la despagubiri. Va multumesc anticipat si va rog sa-mi spune-ti daca se mai poate da in judecata firma de asigurari, sau pe cumnat.
Discuție fisc
Am avut o masina din anul 1974 care am dat-o la fier vechi prin anul 2000, nu mai am nici actele la ea , apar la fisc cu ea si nu stiu ce demersuri sa fac sa o scot.
Va multumesc
Răspuns la discuția Mostenire
Va multumesc frumos, EXTRASUL DE CARTE FUNCIARA PENTRU INFORMARE, e o informare asupra unui proiect care trebui facut pentru dezmembrarea locuintelor, pentru dezmembrarea locuintelor e obligatoriu sa vina varul meu? Dar e legal ce-a facut varul meu de trecuse tot terenul pe numele lui si casa noastra nu figura la cadastru? El cum a putut vinde si cumpara acceasi casa fara dezmembrare si fara aprobarea noastra ,noi nu putem vinde casa noastra? Mentionez ca terenul a fost trecut prin anii 2007-2008 si noi am descoperit anul acesta. Ce putem face fara semnatura varului meu? Nu vrea sa semneze.
Răspuns la discuția Mostenire
Da ati inteles corect si cadastrul s-a facut in luna iunie 2013 , s-a masurat cei 1000m/p apoi s-a masurat cei 500 m/p ai nostri, am facut cadastru pe casa noastra nu a varului meu, iar dezmembrarea s-a facut pe amandoua locuintele, in care fiecare e cu casa lor, am primit de la biroul de cadastru fiecare mostenitor cate un EXTRAS DE CARTE FUNCIARA PENTRU INFORMARE in care ne spune cota parte fiecaruia.
Discuție Mostenire
tata si fratele lui au cumparat un teren de 1000 m/p , apoi l-au impartit in 500 m/p fiecare. Si-au facut casa fiecare , au decedat si ei si sotiile lor si acum incepe calvarul. Ne-am facut fiecare succesiunea n-a fost nici-o problema. Varul meu a facut cadastru si a vandut casa unor camatari apoi si-a recuperat-o. Noi ca suntem 4 frati am vandut casa parinteasca, cand sa facem cadastru la casa si teren am avut surpriza sa constatam ca varul meu era proprietar pe tot terenul de 1000 m in loc de 500m/p si casa noastra nu mai figura la cadastru. Am facut cadastrul , am facut facut dezmembrare a imobilului si ne-a spus notarul ca tot trebui sa-l chemam pe varul nostru sa semneze ptr. vanzarea casei. Ce trebui sa mai facem sa nu fim nevoiti sa-l chemam pe var sa semneza ca nu vrea, Va multumesc !