avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate dianafilip

Activitate dianafilip

Buna ziua! Dupa decesul sotului , am dezbatut succesiunea si am dobandit un autoturism eu -sotie si cei 2 copii.
Vreau sa vand autoturismul cum procedez ?
Multumesc !
Buna ziua, cat poate dura un divort cu copil minor , dosar depus in octombrie?
Multumesc!
Discuție demisia
Buna ziua. Cum se calculeaza preavizul in cazul unei cereri de demisie.Ex. Depun cererea de demisie pe data de 20 decembrie ,dar specific ca vreau demisia incepand cu data de 09 ianuarie. De pe ce data calculez preavizul.Astept raspuns cat mai repede.Multumesc!
Buna ziua! Viceprimarul cu 3 mandate solicita compensarea in bani a concediului neefectuat in acesti ani ,cu toate ca a avut concediu ,plecand din localitate cate o saptamana,In anul 2016, nu a mai fost ales viceprimar,iesind doar consilier local,vine cu o cerere in care solicita reaincadrarea lui pe postul detinut anterior 2004 ca operator rol.I se face reancadrare pe post si totusi doreste bani pentru concediul neefectuat cum spune el. Conform cod muncii se plateste c.o cand iti inchei contract de munca in aceasi institutie,insa el este angajat in aceasi institutie.A stept raspuns urgent .Multumesc!
Buna ziua! Un functionar public a cerut suspendarea raportului de serviciu pe 3 luni,s-a gandit ca mai are nevoie de o perioada de suspendare din motive personale.In Lg.188 ,nu gasesc la nici un art. daca se poate prelungi suspendarea la cererea functionarului .Multumesc! Astept raspuns!
Buna ziua . Dintr-o primarie din mediul rural ce persoane au voie sa faca parte dintr-o comisie a unei achizitii publice.(persoana care are viza CFP ) poate fi membru? Multumesc!