avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate rita1

Activitate rita1

Suntem 3 surori,parintii au murit acum 15,respectiv 8 ani,nu s-a facut succesiunea si doresc unele lamuriri:
-Daca se mai poate face succesiunea si daca sunt taxe penalizatoare;
-Doua surori vor sa renunte in favoarea celei de-a treia.Ce acte trebuie sa faca inainte de inceperea succesiunii?
-Una dintre surori este in afara granitelor tarii,ce document legal de renuntare trebuie sa faca si unde?
-Partea succesorala se compune din 2 hectare de teren arabil si o casuta din pamant.Intre ce limite se incadreaza taxele? Exista riscul ca,valoarea mostenirii sa fie mai mica decat taxele aferente succesiunii si intrarii in posesie?
...ce trebuie facut de catre o firma privata intr-un contract cu statul ca sa-si recupereze banii?
Răspuns la discuția Somajul-vechime?
...nu inteleg,...care este diferenta intre vechime in munca si stagiu decotizare?
Cum se calculeaza pensia de boala gr.III ?...Am 57 ani si stagiu de cotizare 33 ani si 3 luni... avand in vedere ca pentru pensie stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 7 luni? Cat la suta din pensia pentru limita de varsta si stagiu complet de cotizare,reprezinta pensia de boala gr.III?
Discuție pensii,somaj
Buna ziua! Poate ma informeaza cineva...Incerc sa aflu cateva detalii privind calculul pensiilor,avantajele si dezavantajele perioadei de somaj. Am varsta de 57 ani si stagiu de cotizare 33 ani si 3 luni. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 7 luni. Ma trimite in somaj.Avand in vedere ca cuantumul somajului este de trei ori mai mic decat salariul actual, va intreb in ce masura ma ajuta sau nu perioada de somaj la valoarea pensiei.Multumesc!
Răspuns la discuția Donatie cu uzufruct viager
multumesc
Este valabila o intelegere intre frati ,la notar,ca fratele care a primit donatia ,cedeaza 1/2 celuilat frate?Este valabila?
Răspuns la discuția Donatie cu uzufruct viager
multumesc,mai am o intrebare:fratele mai mic poate ataca donatia daca nu e multumit si nu se inteleg in viitor? Eu nu doresc asta,doresc ca fiecare sa aiba partea lui egala,insa la vremea respectiva nu s-a putut...
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
...mentionez ca nu a fost gasita la domiciliu ,si nici la unitatea unde lucreaza nu au trimis o instiintare...si a ridicat decizia de la casa de pensii in septembrie..,multumesc
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
multumesc,da,conf art 106 din legea 263 poti face cerere de anulare adeciziei (daca doresti) in termen de 30 zile...intrebarea era daca vor considera data cand am intrat in posesie (septembrie) sau data emiterii deciziei ,mai