Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii,somaj
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii,somaj

Buna ziua! Poate ma informeaza cineva...Incerc sa aflu cateva detalii privind calculul pensiilor,avantajele si dezavantajele perioadei de somaj. Am varsta de 57 ani si stagiu de cotizare 33 ani si 3 luni. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 7 luni. Ma trimite in somaj.Avand in vedere ca cuantumul somajului este de trei ori mai mic decat salariul actual, va intreb in ce masura ma ajuta sau nu perioada de somaj la valoarea pensiei.Multumesc!
Perioada de somaj va ajuta:
1-Va creste cat de putin,pensia.
2-Se va diminua penalizarea.

De ex:
Pentru 12 luni de somaj,penalizarea in cazul pensiei anticipate partiale va fi cu 9% mai mica.
Carp Mircea, utilizator