avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate elle-elle

Activitate elle-elle

Discuție taxe notariale
vreau sa cumpar apartament prin programul prima casa. Cine suporta cheltuielile la notar pentru contractul final de vanzare-cumparare?Ce suma platesc eu ca si cumparator si ce suma plateste el ca si vanzator? In baza carei legi se face plata?

ps.: am aceste intrebari pentru ca am descoperit ca notarul este "prieten" cu vanzatorul. Daca am semnat antecontract la un notar pentru contractul final pot schimba notarul?
nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?
vreau sa cumpar un apartament prin prima casa cu modificari fata de ceea ce exista in cadastrul apartamentului.Modificarile sunt: o usa care dadea din sufragerie in balcon a fost zidita cu bca,un geam care dadea din bucatarie in balcon a fost spart peretele de jos si transformat in usa, daramata o debara, wc-ul de serviciu transformat in debara(nu mai exsta instalatia sanitara), intrebare: sa spunem ca banca este de acord si imi acorda creditul, cum trebuie sa procedez apoi pentru a intra in legalitate? voi avea ceva de suferit?
Am fost angajata pana la 31 august 2011.
De la 1.09.2011 pana pe 30.10.2011 am beneficiat de concediu prenatal dupa care am intrat in CCC cu data de 2.11.2011 pana pe 21.09.2013.
Am fost la fortele de munca mi s-a spus ca nu pot beneficia de indemnizatie somaj.
Intrebarea mea este daca ma angajez azi 27.09.2013 si peste 3 luni se renunta la serviciile mele voi putea sa primesc somaj? sau trebuia sa fiu angajata imediat pe 22. 09.2013 dupa CCC pentru a putea beneficia de somaj?