avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate gigibos

Activitate gigibos

Răspuns la discuția RECURS

Va multumesc.
Discuție RECURS
Cu respect.
Doresc si eu o informatie importanta, cu privire la un proces pe care l-am castigat in parte. Paratul a facut recurs iar eu trebuie sa fac o intampinare. Nu stiu cum sa o formulez , deoarece pe langa anularea recursului doresc sa cer si eu, ca instanta de recurs ,sa dea o hotarare prin care sa rotunjeasca in plus suma de bani ce mi-a fixat-o prima instanta , in prima hotarare instanta nu a luat in calcul toate sumele pe care eu trebuie sa le recuperez de la parat.
MULTUMESC.
Răspuns la discuția Abuzurile primarului
multumesc mult!
Cu respect!
Este vorba de un primar dintr-o comuna care a venit in control la un magazin mixt.Controlul l-a facut la acte si marfa fara sa scrie in registrul unic de control. A facut asta de 3 ori , pana cand , a 4 oara a refuzat patronul sa-l mai primeasaca, pana nu scrie in registrul unic. Primarul a refuzat , patronul a incercat sa-l dea afara din magazin. Sau certat, la jignit si amenintat primarul pe patron. A venit politia si primarul le-a cerut agentilor sa faca un control la respectiva societate, magazin mixt. Au scris domni in registrul unic , de fata cu primarul, care a participat si el la control pe motiv ca are atributii in acest sens, de a face control la societati comerciale cu capital privat. In registrul unic de control,la rubrica ordin de serviciu, domnii agenti au scris ca au venit la ordinul primarului. Au plecat,dupa aproximativ 45 minute timp in care au cerut toate actele de la societate si facturile pentru marfa din magazin . Nu au scris nici un proces verbal, nici nota de control, ci l-au chemat pe patron la postul de politie unde l-au amendat cu 200 lei ca l-ar fi jignit pe primar in timpul controlului in magazin.
Domnul primar are o sotie , ce detine 4 magazine in comuna respectiva de aici si disputele. Mai detine si un depozit de materiale de constructii de unde ,primaria , de cand este el primar cumpara materiale de costructii pentru toate lucrarile edilitare din comuna, factureaza sotia si plateste primaria, nu stiu daca asta e ceva ilegal.
Ce ma intereseaza pe mine este :
Primarul are atributii de control ,asa cum a procedat?
Poate patronul sa-i faca plangere penala , are sanse reale de castig?
De ce dovezi are nevoie sa probeze faptele? Martori nu prea are, primarul e un fel de hitler si nimeni nu misca in fata lui, e violent.
Primarul este sau nu in conflict de interese cu firma sotiei? Poate cere de la primar intr-o scrisoare oficiala sa-i spuna si lui , ca cetatean al comunei , pe ce facturi a cheltuit ca primar banii urbei ce o administreaza?
Este corecta si legala amenda de 200 lei data de politie pe motiv ca a jignit, chipurile , pe primar in propriul spatiu comercial, poate face contestatie la procesul verbal?
Sau sa se impace patronul cu ideea ca atat cat va fi primar respectivul este obligat de lege sa accepte si controale din partea lui pe langa zecile de alte organe ce-l controleaza zilnic?
Multumec pentru un eventual raspuns .
Cu stima!