avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate aghet

Activitate aghet

Buna seara.Speta mea este urmatoarea:
am concesionat un teren de la o primarie ,am facut contractul si am stipulat la cap.4-Redeventa -urmatoarele :"intirzierile la palata redeventei se vor sanctiona cu penalitati de 1%/zi de intirziere la suma datorata,urmind ca pentru intirzierile la plata a redeventei anuale ce depasesc 6 luni,sa se procedeze la retragerea concesiunii,fara a fi necesara interventia instantelor judecatoresti(pact comisoriu expres)." -contractul fiind incheiat in 24.11.2010. Nu am reusit sa platesc acea redeventa (2102lei/an + rata inflatiei) nici nu am folosit acel teren in nici un fel si in 01.02.2013 am fost notificat de respectiva primarie ca s-a reziliat contractul in 01.02.2013.,urmind sa achit primariei o suma de 5653lei reprezentind redeventa neachitata ,plus intirzieri la plata.
Intrebari: contractul de drept nu s-a reziliat prin pact comisoriu expres dupa 6 luni de neplata?
eu nu sunt dator primariei respective, doar cu suma neplatita timp de 6 luni plus penalitati pina la rezilierea contractului prin pact comisoriu?
de ce primaria nu a reziliat contractul prin pact comisoriu expres?
Cu respect multumesc.