avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate *2007*

Activitate *2007*

Răspuns la discuția Hotarare judecatoreasca
va multumesc pentru sfaturi
Daca am hotarare judecatoreasca prin care mi se da voie sa vad fetita si fosta sotie nu imi da fetita sa o vad, unde trebuie sa merg sa ma adresez pentru a se reglementa situatia?Pentru acest demers am nevoie de avocat sau este suficient sa depun eu o plangere la tribunal?Va rog da-ti-mi un sfat unde ar trebui sa merg si cum sa procedez
As vrea sa cer sfatul in urmatoarea problema. Am divortat de sotia mea acum 1 an si jumatate si in urma divortului fetita noastra in varsta de 6 ani a fost incredintata mamei . Marturisesc ca am reusit sa obtin hotararea judecatoreasca prin care am dreptul sa o vad pe fetita miercurea si duminica. Problema este ca sotia mea nu imi da fetita sa o vad decat cand vrea ea. Nu stiu ce si cum sa fac sa pot sa imi vad fetita atunci cand legea mi-a data dreptul sa o vad.In plus de asta, fetita mea este luata de la gradinita cand de un barbat cand de altul si acest lucru nu imi pica bine deloc. Fosta mea sotie sta in chirie cu fetita si se intalneste cand cu un barbat cand cu altul ceea ce nu cred ca este bine pt. fetita mea sa vada si cu toate astea legea i-a incredintat-o ei. Fetita plange ca sa stea cu mine si maica-sa nu mi-o da nici macar in zilelel cand am dreptul sa o vizitez.ce ar trebui sa fac?unde sa ma adresez? Macar sa isi respecte zilele de vizita! De 2 satamani nu mi-am vazut fetita nici macar la telefon nu mi-o da .II platesc pensia alimentara la timp , ii cumpar fetitei tot ce are nevoie si ea nu ma lasa sa vad fetita.Va rog din suflet sa ma ajutati cumva sa imi fac dreptate cumva daca este posibil in aceasta tara...va multus
Răspuns la discuția Doar un sfat....
Va multumesc pentru raspuns....
Discuție Succesiune
Care este termenul in care se poate deschide o succesiune...fara a fi nevoie sa se plateasca taxe peste taxe?
Stiu ca nu sunt indreptatita sa scriu in aceasta sectiune a forumului...dar as vrea sa cer un sfat unor oameni avizati in ale "scolii" ....as vrea sa ma inscriu la o facultate de drept forma ID si as vrea sa cer un sfat , celor care au cunostinta de cele doua universitati: Spiru Haret si Lucian Blaga...care este mai buna, in sensul seriozitatii si cursurilor serioase?
Va multumesc pt. indrumare
Răspuns la discuția Afacere judiciara?
Va multumesc pt. raspuns.
As vrea sa va intreb daca un proces pt intrerupere de pedeapsa pe caz de boala poate fi considerat afacere judiciara.Va multumesc pt .raspuns anticipat.