avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate mihaimatiesm

Activitate mihaimatiesm

Societatea cu care ma judec a afirmat ca anterior concedierii as fi fost sanctionat de 2 ori pentru sustragere -fapta s-a prescris(2006)- dar nu am fost mentionat pentru ea. Poate fi asta marturie mincinoasa din partea lor?
Daca la prima instanta nu m-am folosit de faptul ca am fost chemat din concediu sa fiu dat afara, la recurs pot folosi acest fapt? Avocatul mi-a spus ca nu se mai poate folosi acest argument deoarece nu am zis nimic la tribunal si nici cand am inaintat recursul nu am spus nimic de el.
Muncitorii care lucreaza in panificatie ar trebui sa beneficieze de plata dubla pentru sambetele si duminicile in care lucreaza sau patronii nu au nicio obligatie de genul acesta sau pot folosi drept scuza foc continuu?
Răspuns la discuția Contestare rechemare din concediu
Eu am bani numai in banca.Se tine cont de asa ceva? Eu am o rata si sunt necasatorit.
Răspuns la discuția Contestare rechemare din concediu
La cererea de ajutor judiciar se tine cont si de banii din banca? Eu nu am lucrat in ultimele 12 luni,eu nemaibeneficiind de ajutor judiciar pana acum.
Răspuns la discuția Contestare rechemare din concediu
Chiar daca in ziua aceea am lucrat iar la sfarsit m-a concediat?
Va multumesc pentru toate raspunsurile date!
Răspuns la discuția Contestare rechemare din concediu
Legiuitorul a avut in vedere si rechemarea din concediu pentru a fi concediat sau numai
- în caz de forţă majoră
- pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă ?
Răspuns la discuția Contestare rechemare din concediu
La concedierea mea s-au folosit de art. 61 lit. a) si art. 247, 248 alin. 1 lit.e) din Codul muncii precum si in baza Legii nr. 31/1990 republicata si a Statutului firmei. In afara de cele mentionate mai sus, mai sunt si alte motive pentru a fi rechemat din concediu?
Răspuns la discuția Contestare rechemare din concediu
Făcând contestaţie la decizia de concediere şi nefiind hotărâre definitiva, mai am drept la asigurările de sănătate?
Răspuns la discuția Contestare rechemare din concediu
Carte mea de muncă a rămas la firmă şi vreau să o iau. Dar având în vedere că sunt în proces cu ei(eu făcând contestaţie la concediere)şi nu este o hotarâre definitiva,este legal să scrie ceva rău pe carte?