avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate stelamocanu

Activitate stelamocanu

eclair a scris:

inteleg ca aplicati sistemul "eu te-am facut eu te omor"...


intelegeti cu totul gresit ...eu m-am explicat destul de clar.

o sa intreb altfel: nu cumva aceasta usurinta de a schimba autoritatea si domiciliul, ii va da copilului un curaj de santaja ulterior ambii parinti aparandu-se in fata altor neascultari domestice si/sau scolare si amenintand de fiecare data ca pleaca la celalalt ? nu cumva nu ne dam seama spre ce ne indreptam de fapt ca neputinta in fata legii si a copilului nostru ?
gi-jane2 a scris:

.. si atunci, daca se va dovedi ca agresati copilul, poate castiga.


aceasta agresivitate cum se poate dovedi? doar pentru ca spune copilul ? sunt necesare anchete sociale din care reiese ca ceva este real sau copilul exagereaza ?
intr-o astfel de "competitie" este greu de comunicat.

intrebarea mea initiala era : se poate pierde autoritatea legala ( dintr-un divort ) asupra unui copil in conditiile in care tatal face doar un simplu gest de actionare in judecata in favoarea lui?

daca el invoca ( si copilul confirma ) "rele tratamente ...", poate obtine autoritatea completa sau comuna ?
bine, dar am spus ca sunt nevoita UNEORI, nu DESEORI.
Asta nu inseamna ca mi-am facut un obicei din asta, sau sunt agresiva de fel, ci ca atunci cand nu se mai poate discuta cu el, ca mama, il mai si "ating"
nici nu va cer aceasta, indraznesc insa sa va intreb daca sa o iau ca pe o incurajare importanta, sau ca pe o atentionare ca exista doar un procent mic de pierdere a procesului de catre tata ?
tatal este foarte atasat de baiat - si petrec cateva ore pe zi impreuna, inca de la momentul divortului. In acelasi timp si mie imi este din ce in ce mai greu, mai ales ca vin foarte obosita si uneori nervoasa de la serviciu.

In ce conditii poate sa piarda tatal un eventual proces?
buna seara

sunt intr-o situatie foarte delicata legata de copilul meu minor ( baiat 12 ani ). Sunt divortata de 6 ani, cresc copilul singura, insa acesta are o relatie foarte stransa cu tatal sau.

problema este ca sunt nevoita uneori, din cauza atitudinii copilului fata de mine si fata de scoala, sa mai si intervin cu violenta fizica ( palme ). Copilul este deja mai rece cu mine si ma ameninta ca pleaca la tatal sau, deoarece el stie ca nu am voie sa-l bat sau sa-l cert pentru ca exista lege ( probabil stie asta de la tatal sau ).

as dori sa va intreb daca exista un pericol real sa fiu actionata in instanta pentru "rele tratamente aplicate minorului" sau chiar mai rau, ca tatal sau sa poata sa castige un eventual proces juridic prin care sa-mi ia copilul ? multumesc