avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate andreidenisa

Activitate andreidenisa

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
marian20 a scris:

e posibil recurs la divort, ? fara cerere accesorie unde se poate.


Sigur NU este posibil recursul la divort pe NCPC!(asta ne-a spus si profa de procedura civila la cursuri)
Grila postata ar fi fost corecta pe vechiul cod de procedura cf caruia era necesar acordul paratului si in caile de atac :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Din art.923 nu reiese ca ar trebui acordul paratului in vreun caz, ci in tot cursul judecatii reclamantul poate renunta, chiar daca paratul s-ar impotrivi...
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
doar a). fiind o procedura speciala, deroga de la dreptul comun astfel ca renuntarea nu mai este conditionata de acordul paratului
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Va multumesc mult pt pareri!
In ceea ce priveste noile coduri sper ca vor fi rezonabili si nu vor da la penal integral din ele...Ma gandesc ca, din moment ce la procedura civila au cerut studierea pe noul cod doar a catorva institutii, nu vor cere nici anul acesta foarte multe aspecte pe noile coduri.La procedura penala as mai intelege sa dea, fiind de imediata aplicare, insa pe drept substantial sa ceri integral materia pe un cod nou, aparut abia in februarie mi s-ar parea de neconceput.Ne-ar fi f greu sa ne pregatim pt ca sunt multe institutii schimbate pe noua lege...Sa nu mai zic de procurarea noilor carti pe noul cod...
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Buna tuturor! Am nevoie de parerea voastra in privinta bibliografiei pe care mi-am propus sa o parcurg pentru examen, si anume:

Penal General-Mitrache+Udroiu fise de drept penal (si eventual streteanu);
Penal Special-T.Toader+Udroiu fise de dr penal.partea speciala;
Procedura Penala-Udroiu+cod;

iar la civil:
Civil general-G.Boroi,Carla Anghelescu Civil.Partea generala;
Reale-Stoica;
Obligatii-L Pop sau P.Vasilescu;
Succesiuni-noua editie a tratatului lui Fr.Deak;
+Institutiile de drept civil ale lui Boroi
Proc Civila-Boroi pe noul cod +Codul

Credeti ca sunt o alegere buna aceste manuale?Ar fi suficiente pt inm?nu as fi vrut sa le achizitionez fara sa cer o parere in prealabil, intrucat sunt destul de costisitoare.
Multumesc anticipat si spor la invatat!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Buna tuturor!

Am o rugaminte la cei admisi anul acesta. Ma poate lamuri cineva in legatura cu bibliografia, mai exact, care sunt cele mai bune carti dupa care e indicat sa invatam pt o pregatire corespunzatoare si pt a avea sanse reale de promovare ? Stiu ca e o intrebare foarte des pusa si in egala masura, raspunsurile au fost numeroase, insa fiecare are opinii diferite si asta ma cam deruteaza pt ca nu stiu ce autori sa aleg (dintre cei sugerati de alti colegi)...De aceea, as dori sa ne lamureasca o persoana care a trecut de acest examen daca se poate. De asemenea, imi poate spune cineva cum ar trebui sa ne pregatim pt proba de rationament logc?exista, din cate stiu, cateva carti pe partea aceasta, insa nu stiu care este in regula pt examen.

Multumiri anticipate si felicitari tuturor!
stef91 a scris:

Buna Rop Mihaela, eu am terminat anul acesta si am sustinut examenul de primire in profesie. la inceputul anului IV, mi-am cumparat credeam eu cele mai bune carti insa la examenul de barou m am inselat, in sensul ca la penal majoritatea invatau dupa Udroiu ca si mine insa se contrazice in tot ceea ce spune, astfel k si baremul de la penal general si special a fost cu totul altfel...la fel si la proc. penala.
Tot la examenul de intrare in barou am aflat de la alti candidati care dadeau a 2 sau a 3 oara k la proc. civila se invata dupa Traian Briciu si Ciobanu( eu despre traian briciu nici nu stiam k are vreo carte..) , insa cartea lor este foarte grea, eu am invatat dupa MIhaela Tabarca si o intelegeam, dar aici nu se invata dupa cine iti place sau intelegi , aici trebuie sa inveti dupa cine se corecteaza....cu toate ca in bibliografie nu specifica dupa ce autori trebuie sa studiem...cred mai mult k sigur k anul viitor se va da dupa NCPC, au aparut deja carti...la civil partea generala se invata dupa G.Boroi, este cel mai bun, insa am inteles k briciu il contrazice pe boroi...( este bine k tu nu sustii examenul in Buc), la dr. reale, unii invata dupa Corneliu Barsan, care este foarte bun, insa eu tot dupa Boroi, pt k este pe subiect. la contracte nu stiu ce sa- ti recomand, eu am Liviu Stanciulescu, insa nu este grozav...la mosteniri apare cartea lui FR.Deak si romeo popescu pe NCC, foarte buna, o sa o cumpar si eu...la penal general iti recomand C. Mitrache, iar partea speciala as spune eu Pascu sau Tudorel Toader...dar nu Udroiu, iar la proc. penala iti recomand tratatele lui Neagu, sunt f bune...iar la organizarea profesiei de avocat trebuie sa inveti legea, statutul si codul deontologic al avocatilor. eu am cumparat cartea Ligiei Catuna, este foarte buna, are kiar si teste dupa fiecare capitol...
Eu nu stiu daca voi mai da anul viitor examenul, sunt putin dezamagita si nehotarata....sunt multumita k in 2 luni am invatat toata materia pt barou, am trecut de prima proba si am scris si la subiectele de sinteza..acum astept rezultatele. trebuie sa inveti 8-9 ore pe zi pt acest examen...eu asa am invatat, insa nu poti retine absolut tot...este f multa materie....mult succes!


structura baremului la procedura civila e in acord cu cartea lui briciu?nici eu nu stiam de el, am vazut ca a scos o carte pe noul cod acum in septembrie. nici nu stiu daca sa optez pt briciu sau tabarca-dupa care a invatat majoritatea.....