avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters302312

Activitate ContSters302312

Răspuns la discuția Martor minor
ca avocat ar trebui sa stiti ca nu prea sunt alte metode in afara de executarea silita dar care nu se practica in aceste cazuri
si deocamdata se incalca o hotarare judecatoreasca care se supune codului civil
sunt curios daca si in alte sentinte date de judecatori exista posibilitatea de a nu se aplica legea ( ce bine ar fii) cu afirmatii puerile de genul ..""in primul rand nu cred ca procedati corect.."" d-nule avocat de ce sunt eu de vina ca mama minorului e penala?

dar eu intrebam altceva.......

PS
ca fapt divers eu m-am judecat dupa vechiul cod civil ...
Discuție Martor minor
Buna ziua

Am facut o plangere penala de nerespectare a masurilor privind incredintarea minorului deoarece mama acestuia refuza sa aplice legea.
Am aflat ca minorul ,fiul meu de 8 ani a fost audiat la politie desi nu avea calitatea de martor.,dar a fost adus de mama ca sa i sustina minciunile cum ca nu ar fii vrut sa vina la mine.
Insasi marturia lui e mincinoasa deoarece
Eu am avut martor care sa confirme cele spuse de mine
Vreau sa stiu daca e legala audierea minorului la politie

Multumesc
Răspuns la discuția Plangere CEDO
Eu ma refer la posibilitatile existente
stiu ca nu ma impiedica dar caci exista un dar mai sus am postat o parte din explicatiile de pe siteul CEDO unde scrisoarea e scrisoare si cererea formular este cerere formular si ma s mira ca curtea sa amestece alandala termenii
Răspuns la discuția Plangere CEDO
Inteleg

parerea mea ca "" scrisoarea"" este diferita de formularul-cerere adica e o prezentare o p langere prealabila urmand ca ulterior curtea sa ti trimita cererea aia babana de completat.
Răspuns la discuția Plangere CEDO
Stiu ca imi va cere acel formulat-cerere dar avand in vedere ca decizia s-a motivat inluna mai 2013 mai castig cele 8 saptamani in care am timp sa trimit \"cererea\"\" inapoi la Curte
Deci Grefa Curti iti va trimite cererea-formular Se vorbeste de o "scrisoare prealabila" pe care o poti trimite initial
cel putin asa am inteles eu
Răspuns la discuția Plangere CEDO


Ma refer aici la explicatiilel date pe siteul CEDO:

""Termenul de 6 luni este întrerupt de prima dumneavoastra SCRISOARE adresata Curtii expunând cu claritate, chiar daca în mod sumar, obiectul cererii dumneavoastră eventuale, sau de trimiterea formularului de cerere completat.....""

E vorba de o simpla scrisoare in care expunem faptele?
Discuție Plangere CEDO
BUNA ZIUA,

Plangerea prealabila la CEDO este diferita de cea care este trimisa de aceasta ulterior spre completare?
Răspuns la discuția Calculare termen CEDO
pai motivarea am scos o l-a sfarsitul ui august

pe ultima fila de pe decizie la semnaturi apare jos data conceptiei 23.05.2013. si data tehnoredactarii 23.05.2013
Aceasta este data de la care se calculeaza cele 6 luni?
Răspuns la discuția Calculare termen CEDO
Multumesc

si cum pot afla cand s-a redactat decizia?decizia s-a dat in aprilie 2013
stiu ca ma interesasem in aprilie si mai si i nca nu era redactata dar am scos-o la sfarsitul lunii august
plangerea la CEDO se face in termen de 6 luni da cand s-a dat sentinta sau de cand s-a ridicat decizia de la curte ade apel?