avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate polonezu

Activitate polonezu

la o pensie de invaliditate de 838 ron si certificat incadrare handicap accentuat valabil se retine CASS?


sunt pensionar pe caz boala din 01 august 2012 cu handicap accentuat din 07 mai 2012 revizuibile amindoua,cod boala decizie pensionare C91 cu vechime 21 ani 4 luni si 23 zile nascut 1970 25 ianuarie si vreau sa stiu daca ma incadrez la scaderea acelor 10 ani de cotizare,adica in loc de 65 ani virsta standard pe decizie pensionare casa pensie sa fie 55 ani.mentionez ca aceasta boala o am din februarie 2008 cind am inceput si chimioterapia si nu am facut documentele pentru handicap sau pensionare lucrind in continuare pina la data de 01 martie 2010 data cu care am fost trimis in somaj un an de zile pentru prima oara in toti acesti cand am fost somer,dupa care am fost angajat la data de 07 octombrie 2011 pana cand am primit decizia de pensionare 01 august 2012.din decembrie 2011 am fost numai in concediu medical mentiune facuta pe decizia de pensionare casa de pensii 8 luni.documentele din 2008 in original se afla la medicul care a dat decizia pentru casa de pensii.va multumesc.