avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate nicolas1982

Activitate nicolas1982

Intrebarea mea se refera la ROF, (regulamentul de organizare si functionare). Pentru Rgulamentul Intern am gasit procedura de conestare.
Articolul din ROF la care fac referire prevede exact contrar fata de prevederea legala.
Am sesizat angajatorul si in scris si verbal cu privire la acest aspect insa a refuzat sa intre in legalitate.
Termenul de depunere a contestatiei la tribunal este tot de 30 de zile asa cum prevede Codul Muncii pentru RI?
Sectorul bugetar

Intrebarea mea se refera la ROF, (regulamentul de organizare si functionare). Pentru Rgulamentul Intern am gasit procedura de conestare.
Articolul din ROF la care fac referire prevede exact contrar fata de prevederea legala.
Am sesizat angajatorul si in scris si verbal cu privire la acest aspect insa a refuzat sa intre in legalitate.
Termenul de depunere a contestatiei la tribunal este tot de 30 de zile asa cum prevede Codul Muncii pentru RI?


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Cum poate fi contestat un articol din regulamentul de organizare si functionare care incalca prevederile legale si care este procedura?
Poate fi modificat raportul de serviciu al functionarului public in sensul transformari lui din raport de serviciu pe perioada determinata in raport de serviciu pe perioada nedeterminata? Care este procedura?
Multumesc!
Buna ziua!
As dori sa va intreb daca sporurile acordate conform Lg 284/2010, in speta sporul acordat conform anexei 1, B, art 1, alin (1), sunt suspendate de la acordare si daca da in baza carei ordonante de guvern?
Sporurile acordate pot depasi procentul de 30% din salariul de baza?
Va multumesc anticipat!
Pentru buna gestionare a bugetului unei institutii publice locale conducatorul institutie si functionarii publici din respectiva institutie pot primi un spor din partea ordonatorului principal de credite pentru economia facuta la buget?
va multumesc!

ok, dar punerea in aplicare a coeficientilor de ierarhizare a fost amanata prin ordonanta de guvern pana in anul 2015. in cazul acesta daca sporul de vechime este introdus in coeficientii de ierarhizare iar aplicarea acestora este amanata pana in anul 2015 unde este sporul de vechime?
va multumesc!

O organizatie sindicala mai poate functiona legal daca, prin neincasarea cotizatiei membrilor sai pe o perioada de mai multe luni consecutiv, isi incalca propriul statut?
Va multumesc!
va rog sa imi spune-ti daca sporul de vechime, conform legi 284/2010, face parte din salariul de baza si daca da atunci cum se stabileste sau se calculeaza salariul de baza?
va multumesc!
va rog sa imi spuneti daca odata cu cresterea salariului minim brut pe economie trebuie sa creasca si salariul personalului platit din fondurii publice (bugetarii). daca da care e legea care reglementeaza acest lucru?