avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate SorinI

Activitate SorinI

Buna seara,

Impreuna cu 3 prieteni vrem sa facem o plantatie de mur pe terenul parintiilor unuia dintre ei. Fara infiintarea unei forme juridice .. se poate face vreun acord legal intre noi in caz ca, de exemplu, parintii lui sau el se razgandesc pe viitor si, de exemplu ne impiedica accesul la teren sau neaga ca am facut totul impreuna?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Trebuie radiata?
Multumesc de raspuns :)
Buna seara,

Vreau sa cumpar o rulota cu acte de Olanda de la o persoana care a facut actele intre el si olandez. Rulota vreau sa o tin strict pe proprietatea mea ca si locuinta de vacanta. Trebuie inscrisa si radiata? Sau este ok sa o tin cu numerele de Olanda si cu contractul de vanzare-cumparare intre mine si persoana respectiva?

Multumesc anticipat!
Multumesc de raspunsuri.
Buna ziua,

Stau in satul Dridif, comuna Voila, judetul Brasov. In fiecare an, fiecare numar de casa beneficiaza de o cota parte de lemne (nu exista gaz in sat). In anul 2016 am facut cerere si nu am primit inca lemnele. Astazi am fost la primarie pentru ca majoritatea vecinilor au deja lemne pe 2017 si dupa o convorbire cu primarul din comuna am ramas stupefiat de raspunsul stimabilului : "daca nu mergi la biserica care trebuie cum vrei lemne" ?!
Tin sa mentionez ca sunt ortodox dar anul trecut am cochetat cu adventismul si am mers de mai multe ori la dansii. Alta precizare .. toti restantierii pe anul trecut, din "coincidenta" sunt adventisti. Ce se poate face legal? Ce drepturi am ? Cui ma pot adresa?

Multumesc anticipat!

PS: Tin sa precizez ca dupa inca o discutie mi s-a promis ca nu asa se pune problema si "ma va rezolva de lemne pe saptamana viitoare". Problema este de principiu .... ceilalti cand vor primii lemne? Sau fiecare in parte trebuie sa faca scandal pentru a-si primii drepturile? (un vecin adventist are 91 de ani si sotia dansului este invalida .. sa mearga la varsta aceasta si sa se milogeasca ca mine la primarie desi cu totii platim aceleasi taxe si impozite?)
Răspuns la discuția Donatie din strainatate
Am uitat sa precizez ca persoana respectiva nu are cetatenie romana ci cetatenie olandeza. Schimba acest lucru ceva?
Buna ziua,

Sunt intr-o situatie financiara mai rea si un prieten, persoana fizica, din Olanda (fost coleg de munca si de apartament) vrea sa-mi doneze 2000 de euro fara nicio obligatie prin transfer bancar. Trebuie sa fac vreun act cu el? Trebuie sa raportez acest lucru la finante?

Multumesc anticipat!
Dl. Gabriel Klein Kiritescu .. pe baza carei legi am putea avea castig de cauza (mentionez ca vanzatorul stia de aceasta problema inainte de vanzare)?

Multumesc!
Multumesc de raspuns. O sa scriu aici cum a urmat toata actiunea (poate o sa fie folositor si altcuiva).

16 Oct. 2013
- Am vorbit cu notara care a semnat actele si a spus ca de obicei CF-urile din zona sunt 99% gresite. Solutii: sa mergem la primarie maine dimineata sa vedem ce au si ei in acte si daca ne pot ajuta.