avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate cocomar

Activitate cocomar

nu am cu cine sa ma inteleg, alta solutie care ar fi?
Răspuns la discuția Autorizatie constructie
Nu am intabulare nici la teren si nici la constructia veche, proprietatea este obtinuta pe cale judecatoreasca in urma dezbateri succesiuni, sentinta definitiva a fost data in aprilie 2007. Nu am un act de proprietate doar sentinta definitiva cu expertizele pe teren si constructia veche. Dupa care in 2010 parintii mei au facut supraetajarea fara sa stie ca au nevoie de autorizatie de constructie.
Acum de la primarie am obtinut certificatul de urbanism, dar deoarece constructia este pe calcan(perete comun) cu fratele tatalui, acesta de fapt fica lor nu vrea sa dea acordul, pentru a-mi obtine autorizatia (desi acum trei ani cand am facut supraetajarea fratele a fost de acord, dar verbal).

multumesc

buna ziua,
in anul 2007 a fost incheiata succesiunea pe baza unei hotarari judecatoresti, prin acesta hotarare am obtinut o parte din teren si constructie, pe baza unei expertize facute cu limite (mentionez ca noi platit un expertii care au facut expertiza pe tot terenul si constructii asa a hotarat instanta atunci), noi am facut gardul conform schitelor facute de catre expertii aprobate in hotarare, acum unul dintre frati si-a facut cadastrul si spune ca nu ii iese terenul cu 24 sau 35 de m si ca a facut masuratori si la mine si ca o parte din terenul lui este la mine, am chemat si eu un cadastrist si am masurat terenul, si se pare ca este mai mult cu 12 m decat imi revine prin acte, dar daca ne uitam pe schita din hotarare noi am facut gard exact pe limitele din expertiza (unde ne spune ca de la brad trebuie lasat 0,50cm pana la aleea lor si de la ciresii 1 m pana la aleea lor. Acum fratele ne ameninta ca ne da in judecata ca sa-i dau terenul din fata casei. Noi nu dorim sa mai intram in proces dar nici nu avem cum sa-i dam ternul pentru ca acest lucru ar inseamna sa-i dau copacii mei adica bradul si ciresul si sa vin cu gardul pana aproape de usa mea de intrare in casa. Noi credem ca s-a facut o greseala la calcularea terenului, si oricum din total teren noi avem mai putin decat toti ceilalti fratii.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția Autorizatie constructie
Mi se spus ca nu pot face intabularea, daca nu am autorizatie, deoareca ternul si constructia existenta eru obtinute prin hotarare judecatoresac si expertiza pe casa si teren.
Răspuns la discuția Autorizatie constructie
Nu am intabulare nici la teren si nici la constructia veche, proprietatea este obtinuta pe cale judecatoreasca in urma dezbateri succesiuni, sentinta definitiva a fost data in aprilie 2007. Nu am un act de proprietate doar sentinta definitiva cu expertizele pe teren si constructia veche. Dupa care in 2010 parintii mei au facut supraetajarea fara sa stie ca au nevoie de autorizatie de constructie.
Acum de la primarie parintii mei am obtinut certificatul de urbanism, dar deoarece constructia este pe calcan(perete comun) cu fratele tatalui, acesta de fapt fica lor nu vrea sa-mi dea acordul, pentru a-mi obtine autorizatia (desi cand am facut supraetajarea fratele a fost de acord dar verbal).
multumesc
Buna ziua,
In anul 2010 am facut o supraetajare din lemn pe constructia existenta care nu era intabulata, acum doresc sa intru in legalitate si sa obtin autorizatia de constructie, mai este posibila intrarea in legalitate? pot obtine un certficat de urbanism cu intrare in legalitate? se poate obtine si pe cale judecatoreasca autorizatia de constructie?
multumesc anticipat