Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie constructie

Buna ziua,
In anul 2010 am facut o supraetajare din lemn pe constructia existenta care nu era intabulata, acum doresc sa intru in legalitate si sa obtin autorizatia de constructie, mai este posibila intrarea in legalitate? pot obtine un certficat de urbanism cu intrare in legalitate? se poate obtine si pe cale judecatoreasca autorizatia de constructie?
multumesc anticipat
Buna , va sugerez sa va adresa ti biroului de urbanism al primariei ,odata ce ati facut supraetajarea la ce va mai trebuie autorizatia de construire ? Face ti intabularea si gata .Sanatate.
Sa inteleg ca nu aveti intabulare nici la teren si nici la constructia veche?
Exista in acest moment mai multe optiuni privind intabularea constructiilor iar una dintre ele se raporteaza la anul in care ati dobandit proprietatea. Noua suprafata trebuie sa se regaseasca in suprafata impzitata la Directia de impozite si taxe locale.
In actul de proprietate ce anume se mentioneaza privitor la constructie? Este important anul de cand aveti proprietatea.
Se poate face si prin solicitarea unui certificat de urbanism apoi a unei autorizatii de construire, dar depinde de fiecare primarie.
Puteti apela si la instanta pe o accesiune imobiliara dar aici este posibil sa nu aveti castig in contextul in care mentionati ca a fost construita de dvs in 2010. Trebuie facuta legatura cu fostul proprietar. Iar pe o actiune in constatare nu avem cum sa ne incadram deoarece aveati la dispozitie latura administrativa, in speta autorizatia pe care nu ati solicitat-o.
Nu am intabulare nici la teren si nici la constructia veche, proprietatea este obtinuta pe cale judecatoreasca in urma dezbateri succesiuni, sentinta definitiva a fost data in aprilie 2007. Nu am un act de proprietate doar sentinta definitiva cu expertizele pe teren si constructia veche. Dupa care in 2010 parintii mei au facut supraetajarea fara sa stie ca au nevoie de autorizatie de constructie.
Acum de la primarie parintii mei am obtinut certificatul de urbanism, dar deoarece constructia este pe calcan(perete comun) cu fratele tatalui, acesta de fapt fica lor nu vrea sa-mi dea acordul, pentru a-mi obtine autorizatia (desi cand am facut supraetajarea fratele a fost de acord dar verbal).
multumesc
cocomar, utilizator
Mi se spus ca nu pot face intabularea, daca nu am autorizatie, deoareca ternul si constructia existenta eru obtinute prin hotarare judecatoresac si expertiza pe casa si teren.
Nu am intabulare nici la teren si nici la constructia veche, proprietatea este obtinuta pe cale judecatoreasca in urma dezbateri succesiuni, sentinta definitiva a fost data in aprilie 2007. Nu am un act de proprietate doar sentinta definitiva cu expertizele pe teren si constructia veche. Dupa care in 2010 parintii mei au facut supraetajarea fara sa stie ca au nevoie de autorizatie de constructie.
Acum de la primarie am obtinut certificatul de urbanism, dar deoarece constructia este pe calcan(perete comun) cu fratele tatalui, acesta de fapt fica lor nu vrea sa dea acordul, pentru a-mi obtine autorizatia (desi acum trei ani cand am facut supraetajarea fratele a fost de acord, dar verbal).

multumesc

cocomar, utilizator