avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate onuflorin23

Activitate onuflorin23

Va multumesc pentru raspuns.Eu am vorbit cu ei si le-am spus ca am posibilitatea sa platesc la sfarsitul anului deoarece plec in alta tara sa lucrez dar ei nu inteleg .


As vrea sa stiu in cat timp se poate obtine o hotarare judecatoreasca si in cat timp se redacteaza?
Buna ziua.Astazi am citit contractul Cosmote datorita problemelor care o am cu o firma de recuperari si am vazut ca nu este cu titlu executoriu.Firma de recuperari ma poate executa silit in aceasta cauza?
In iulie 2012 a fost ultima factura trimisa de Cosmote.Eu as vrea sa platesc datoria dar nu asa de mult am incercat sa vorbesc cu ei sa le zic ca nu am nici un loc de munca acum dar au zis ca nu ii intereseaza.Un avocat ma poate ajuta sa obtin o suma mai mica de plata?
Buna ziua.Astazi am primit o somatie de la la o societate civila de executori judecatoresti Ionescu,Serbanescu si Petricaru prin care imi cere sa platesc 4652 lei catre Top Factoring pentru o restanta Cosmote in valoare de 758 lei.Precizez ca am urmat pasii pentru recunoasterea datoriei.Top Factoring mi-a trimis contractele incheiate intre mine si Cosmote si dovada ca ei au cumparat datoria mea cu 758 lei.Nu mi -au trimit niciodata documente care sa imi arate calculul si valoarea penalitatilor.
Am mentionat si acestu lucru :
Art. 4
(2) O clauza contractuala va fi considerata ca nefiind negociata direct cu consumatorul daca aceasta a fost stabilita fara a da posibilitate consumatorului sa influenteze natura ei, cum ar fi contractele standard preformulate sau conditiile generale de vanzare practicate de comercianti pe piata produsului sau serviciului respectiv.

Precizes ca nu am nici un venit si nimic pe numele meu.Ce sfat imi dati?
penalitatile se platesc la suma de 500 ron nu?
auzisem ca aceasta lege nu mai este in vigoare sau mai este?
Buna ziua.Numele meu meu este Florin si am o problema cu firma de recuperari debite. Prin 2009 am facut un abonament la telefonie iar pana in 2012 am platit facturile la zii.In 2011 am prelungit abonamentul iar in 2012 nu am mai putut platii abonamentul din cauze financiare.Am aflat printr-o somatie ca datoria mea a fost preluata de firma.Precizez ca valoare restanta la furnizor plus penalitati era in valoare de 500 ron iar incetarea contractului 1500 ron.Am primit din 2012 si pana acum 2 somatii de amenintare de la firma.Astazi am sunat la ei deoarece nu vreau sa am datorii si sa platesc suma restanta adica 1500 lei plus 500 lei.Mi-a raspuns o doamna si mia spus ca am de plata 4008 lei .Era sa cad jos cand am auzit.Mi-a explicat ca diferenta reprezinta penalitati iar ele se calculeaza in fiecare zii.Am intrebat daca pot platii cate 200 lei pe luna fara sa mi se mai puna penalitati iar ea a precizat ca suma restanta este prea mare si pana nu platesc toata suma tot voi primii penalitati.Mi se pare o mare netreptate este o suma foarte mare.Ce ma sfatuiti sa fac?