avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate cez177

Activitate cez177

Multumesc pentru raspuns, va doresc o duminica placuta!
Buna ziua! Am si eu o nelamurire privind gratuitatea analizelor din perioada de sarcina. Medicul ginecolog mi-a spus ca sunt gratuite chiar si fara acea cotizatie platita in baza unui bilet de trimitere de la medicul de familie, de la clinica mi sa spus ca fondurile au fost suplimentate si deci pot sa le fac. Cand am mers la medicul de familie dupa biletul de trimitere aceasta a parut foarte uimita si mi-a spus ca ea nu stie daca se poate sau nu:O. Deasemenea pe site-ul CNAS scrie clar ca gravidele care nu au un venit beneficiaza de analizele din timpul sarcinii gratuit. Medicul de familie mi-a cerut sa ii las si ei sa citeasca copia de pe site-ul CNAS ca ea nu stie nimic si ma rugat sa ma intorc luni, eu am mers la ea vineri. Deci pana la urma sunt sau nu gratuite aceste analize?!
Buna ziua! Am si eu o intrebare la calcularea indemnizatie de crestere de copil se iau in calcul veniturile pe ultimele 12 luni lucrate. Problema mea este urmatoarea eu nu am cotizatiile acelea platite pentru ca nu am un loc de munca, dar am oarece venituri din meditatii pentru care desigur nu am platit impozitul pe venit. In aceasta situatie presupun ca nu pot beneficia de aceasta indemnizatie, nu?