avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate ionutzul

Activitate ionutzul

Răspuns la discuția Pensionare
Deci dak mi se elibereaza un certificat de la comisie in care sa ma incadreze in grad de handicap mediu,pe langa indemnizatia de 34 de lei as putea solicita si pensie de invaliditate in baza anilor de stagiu de cotizare pana in prezent?
Răspuns la discuția Pensionare
Spuneti-mi si mie in ce legea sau ordonanta se specifica ce inseamna nevazatori?ca sa pot cere pensie pentru acest handicap
Răspuns la discuția Pensionare
Legea 263 din 2010 face diferentiere intre persoanele cu handicap,care au handicap vizual?
Răspuns la discuția Pensionare
Stiu ca pensia de invaliditate este actualizata in legea 372013

Care ar fi stagiul de cotizare necesar?Dak eu am 52 de ani si am handicapul preexistent calitati de salariat si e legat de ochi(nu vad deloc cu un ochi)?
Discuție Pensionare
Sunt nascut in 8 martie 1962 si am lucrati 21 de ani si 8 luni.Am un handicap,nu vad deloc cu un ochi si am fost incadrat in grad de handicap mediu.Intrebarea mea este:Pot sa solicit pensie de invaliditate?Pentru ca pensie de limita de varsta nu ma incadrez.Precizez ca handicapul este preexistent calitati de asigurat.Si dak am dreptul la pensie de invaliditate cam cat ar fi valoarea?
Răspuns la discuția Reevaluare dosar
Am fost pensionat dupa legea din 2000 si m-am pensionat indiferent de varsta daca aveam o treime din stagiul de cotizare efectuat si eu am vreo 21 de ani.am fost pensionat cu grad accentuat ca nevazator dar acum imi zic ca trebuia sa am gradul grav
Răspuns la discuția Reevaluare dosar
pensia pe o perioada de 2 ani si 10 luni.iar motivul e ca conform gradului de handicap nu ma mai incadrez in pensie de limita de varsta dupa legea din 2010
Răspuns la discuția Reevaluare dosar
dar acum imi cer sa inapoiez banii din 1 ianuarie 2011 pana in 2013.dar eu nu am acum nici un venit si nici o proprietate pe numele meu.ce se poate intampla?
Sunt pensionar pe caz de boala si benificiez de pensie de limita de varsta.Am iesit la pensie in 2002.Am fost instiintat ca nu mai este valabil certificatul de handicap din 2002 si mi s-a sistat pensia.Acum am fost la DGAPSC si am refacut dosarul dar decizia de incadrare in grad de handicap nu mi-a dat-o aici si mi s-a spus ca dosarul merge la bucuresti si acolo se face incadrarea in grad.Intrebarea mea este dak va trebui si eu sa merg la bucuresti sau pe baza actelor din dosar se va face incadrarea in grad?

Iar daca voi nevoit sa ma deplasez la bucuresti acolo voi fi supus unor noi investigatii medicale?


Răspuns la discuția Pensie invaliditate
Chiar dak are grad mediu dar el are problema la ochi,cred ca se spune handicap vizual tot poate solicita pensie de invaliditate?el a lucrat 21 de ani cu handicap preexistent calitati de asigurat