avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate eren

Activitate eren

suntem 3 frati.unul dintre noi nu vrea sa imparta apartamentul ramas mostenire de la mama.doi dintre noi vrem sa rezolvam aceasta problema dar nu stim cum.ce trebuie sa facem prima data unde trebuie sa mergem ca sa putem vinde apartamentul.mentionez ca cel care nu vrea locuieste in apartament.va multumesc
la primarie mi sa cerut :copie dupa actul de vanzare-cumparare,copie dupa cadastru si copie dupa actul de identitate.extrasul de carte funciara il iau dupa 5 ianuarie.pe mine ma mai intereseaza daca trebuie sa fac certificat energetic si daca trebuie sa merg la fisc?
la OCPI NU-L INREGISTREAZA NOTARUL?mi-a spus sa trec dupa 5 ianuarie sa mai iau un act de la el.nu este acesta care spuneti dvs.
ce este OCPI?
am devenit proprietarul unei case acum 5 zile. azi am fost la primarie si am declarat casa.mai trebuie sa ma duc si la fisc?este casa nu apartament si sunt in medgidia.am citit pe forum ca trebuie mers la fisc. mai trebuie sa mai merg la fisc odata ce am declarat casa la primarie?doamna de la primarie mi-a zis ca nu trebuie ce trebuie sa fac?multumesc.
as vrea sa stiu daca in situatia mea pot sa intru in somaj?sunt in concediu medical am o vechime de 2ani si 6luni.contributia pentru somaj este platita.am concediu medical pana pe 31 decembrie.daca nu mi se prelungeste concediul medical pot sa intru in somaj?cate luni voi beneficia de somaj si ajutor de somaj?sunt in concediu medical din 6 septembrie va multumesc

Răspuns la discuția Certificat energetic
eu am cumparat o casa si ne-a spus notarul ca trebuie sa facem certificatul.chiar trebuie sa-l fac am vazut ca si asta costa destul de mult
trebuie sa fac obligatoriu certificatul energetic?cineva mi-a spus ca daca am suprafata utila sub 50 mp nu trebuie sa mai fac certificatul.locuinta este in felul urmator:suprafata totala 146mp suprafata construita 62mp suprafata utila 46 77mp. trebuie sa mai fac certificatul?multumesc
suntem 3 frati.mama noastra a decedat si noi suntem mostenitorii.doi dintre frati suntem de acord sa vindem apartamentul si sa impartim banii dar celalalt frate nu vrea sub nici o forma sa vindem pretinzand ca este apartamentul lui si nu vrea sa-l imparta cu noi.as vrea sa stiu ce pasi trebuie urmati ca sa beneficiem si noi de mostenire pentru ca si noi suntem baietii lui mama si avem tot dreptul,cred.va rog sa imi raspunde-ti tot ce trebuie sa fac.multumesc.
peste o saptamana o sa fac actul de vanzare-cumparare a locuintei.am avut pana acum un antecontract pentru care platisem aproximativ 300lei.as vrea sa stiu cat o sa ma coste la notar acest act cu aproximatie.cand am facut antecontractul am dat avans proprietarului 30000 de lei si acum trebuie sai mai dau 20000 lei.CAT MA COSTA ACTUL DE VANZARE-CUMPARARE? CAT MA VA COSTA ACTUL DE PROPRIETAR?