avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate Codrin83

Activitate Codrin83

Răspuns la discuția Pierdut acte apartament
Intr-adevar a fost cumparat in baza decretului mentionat de dvs.Am obtinut o copie conform cu originalul din arhiva la Locativ Serv ,cei care au preluat arhiva celor de la RAGLT .
Mai am o intrebare,parintii mei doresc sa imi lase mie apartamentul prin donatie.
Credeti ca este ok copia aceasta pentru a putea face acest lucru?De asemenea ,in spatele contractului de vanzare cumparare este o schita,chiar asa se numeste "Schita suprafetei locative = date principale" .Este cumva vorba de cadastru?Am inteles ca trebuie si cadastrul pentru a face actele pentru donatie.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pierdut acte apartament
Buna ziua,
am fost la OCPI local si am aflat ca apartamentul nu avea intabulare.Mi s-a spus sa merg Regia Autonoma de gospodarie locativa si termica.Nici nu stiu daca mai exista asa ceva,cred ca apartine de primarie acum.Ma voi interesa.
Răspuns la discuția Pierdut acte apartament
Nu stiu sigur daca aveau intabulare.
Va multumesc mult pentru indrumari,macar acum stiu incotro sa o apuc .
O seara buna!
Buna ziua,parintii mei au pierdut toate actele de la apartament cand s-au mutat si nu mai detin nici macar o copie a acestora.Este vorba de un contract de vanzare cumparare facut acum multi ani si un cadastru.
Mai pot recupera de undeva aceste acte?Unde trebuie sa merg prima data?
Multumesc anticipat!
In data de 19.03.2014 am avut infatisare la judecatorie iar pe data de 21.03.2014 am verificat pe internet si am vazut ca la "solutie pe scurt" este trecut ca instanta "respinge plangerea" .Am inteles astfel ca instanta mi-a respins plangerea facuta.
Am fost la arhiva judecatoriei sa vad daca mi se poate da hotararea instantei si mi s-a precizat ca redactarea solutiei poate dura si doua luni si ca nu poate sa imi dea nimic.Mi s-a spus ca dosarul este inca deschis si ca trebuie sa astept sa mi se trimita acasa hotararea.
Acum nu inteleg , ce trebuie sa fac in continuare ? Trebuie sa astept sa imi vina hotararea instantei acasa prin posta si dupa aceea sa predau permisul la politie sau sa ma duc acum , pentru a nu depasi cele 15 zile si sa risc sa mi se adauge inca o luna de suspendare?#-o

Multumesc anticipat!
Gabriela Pintea a scris:

În calculul acestui termen sunt avute în vedere și zilele de sâmbătă și duminică. Ultima zi a termenului este data de 4 februarie 2014.



Multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului dvs.
Mai am o rugaminte la dvs. Cele 10 zile in care pot trimite raspunsul la intampinare,cum se calculeaza ? Se ia in calcul si data de pe stampila de la posta (respectiv 24.01.2014) si zilele nelucratoare, sambata si duminica?
Multumesc!
Multumesc frumos pentru lamuriri !
Buna ziua,

Am primit vineri un plic de la judecatorie cu intampinarea de la politie ,insotita de inregistrarea video a abaterii,buletinul de verificare metrologica a aparatului radar si atestatul operatorului radar plus o comunicare prin care mi se cere ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari sa depun raspuns la intampinare ( "depuneti documentele solicitate si inscrisurie doveditoare intr-un exemplar pentru instanta si cate un exemplar pentru fiecare parte cf art.150 NCPC)
Nota: + materialul probator depus de intimat. "

Am mai multe nelamuriri:
1. In primul rand nu stiu exact ce presupune acest raspuns la intampinare .Trebuie sa cuprinda detalierea mai exacta a ceea ce s-a intamplat ? Ce as putea scrie in plus fata de ceea ce am scris in plangerea formulata?
2.La ce se refera "inscrisurile doveditoare" ?
2.Referitor la "nota" respectiva, sa inteleg ca trebuie sa depun si inregistrarea video ,buletinul de verificare anexate de politie ..etc ?

Multumesc anticipat!
Chiar te rog Horatiu! Iti trimit mesaj privat cu adresa mea de e-mail.Multumesc!!!