avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate danna68

Activitate danna68

Raspunsul OPC-ului este ... OG 21/1992(r2) articolul 2, alin 2 defineste consumatorul ca orice persoana fizica sau grup de persoane fizice constituite in asociatii care actioneaza in scopuri din afara activitatii sale comerciale industriale sau de productie artizanale ori liberale. asa ca : dintr-un contract incheiat cu agentia se castiga o suma de bani si pe cale de consecinta aceasta activitate poate fi considerata o activitate liberala situatie in care nu aveti calitatea de consumator ... si uite asa astia sunt platiti degeaba ...
Răspuns la discuția Demisie sau concediere
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Demisie sau concediere
anexa 26 somaj se elibereaza doar in cazul in care este disponibilizat angajatul? Am un caz de lichidare cu art 55 b si cere aceasta anexa, in prima faza a cerut actele repede sa le depuna la somaj, i-am explicat ca nu se da somajul in caz de demisie, ea a cerut demisia cu 81(1) dar patronul a fost de acord cu conditiile ei si am inchis contractul cu acordul partilor. Acum cere anexa 26 cu pretextul ca ii este ceruta la angajare. Am tot cautat pe net insa nu spune nicaieri explicit ce este cu anexa asta daca omul nu are dreptul la somaj. Va rog mult daca se poate sa ma ajutati, multumesc anticipat.