avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Activitate zburi

Activitate zburi

Am divortat in urma cu un an, minorul de 6 ani a ramas la mama. Tatal plateste pensie alimentara de 25% din venituri, care se retine automat din salariu.
Acum, tatal ar vrea sa fac un credit la banca.

1. Cum am putea modifica sentinta, astfel incat sa schimbam modalitatea de plata a pensiei: sa nu i se mai retina automat (prin poprirea salariului), ci sa mi dea banii de bunavoie (de ex. prin transfer bancar)? In felul acesta, banca i-ar acorda o suma mai mare. Care ar fi cea mai simpla cale legala de a schimba acest mod de primire a pensiei - se poate prin acord la notar, sau tot in instanta? Cine depune cererea?

2. Dupa ce el face creditul, este posibil sa solicite ulterior instantei diminuarea pensiei sub pretextul ca are si alte angajamente de plata? Mai ales ca acest credit l-ar face DUPA ce i s-a comunicat cuantumul pensiei.
Răspuns la discuția Suprafata utila
O problema asemanatoare am si eu cu diferenta intre suprafata utila din contractul de V/C si cea din releveu. Am cumparat acum 10 ani un apartament in bloc vechi (din 1977) si acum, in perspectiva de a accesa un credit Prima Casa, m-am uitat in acte:
- in contractul de V/C zice ca ap. are 50,8 m2 utili
- pe releveu zice ca sunt 49,2 m2 utili.
Banuiesc ca diferenta provine de la perpetuarea greselii din contract in contract, la prima vanzare cred s-a trecut suprafata din "Contractul de construire"; am verificat in copia noastra si exact asa zice si in contractul de construire: 50,8 m2 utili. Deci ap. nu era inca gata cand a fost semnat primul contract de cumparare; stiu sigur ca fost proprietara l-a luat direct de la constructor. Apoi s-a dovedit ca, dupa finisaje, n-a iesit chiar atat, ci putin mai mic. Am discutat si cu un cadastrist si a zis ca problema apare la toate blocurile vechi si ca nu poate fi rezolvata.
Acum eu intreb: sunt sau nu eligibila pt. Prima Casa. Caci, in fapt, ap. are <50m2 utili. Daca se ajunge vreodata la un proces, pot sa-mi sustin nevinovatia cu acel releveu?