avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate ncv123

Activitate ncv123

Voiam sa stiu daca salariu consilierului juridic angajat intr-un centru multifunctional de servicii socio-medicale pentru varstnici este calculat in baza noii legi a salarizarii, nr.250/2016? Daca nu, care sunt reglementarile legale care stau la baza calcului salariului si daca se poate, as dori chiar un model de calcul pentru urmatoarea situatie: vechime in munca 27 ani si 10 luni, vechime in profesie 10 ani si 9 luni, fara persoane in intretinere. Fac mentiunea ca centrul se subordoneaza unui alt centru dar medico-social, implicit directiei de asistentia sociala din cadrul unei primarii.
Răspuns la discuția calcul salariu
Chiar nu ma poate ajuta nimeni ???? Va rog din suflet !!!
Discuție calcul salariu
Voiam sa stiu daca salariu consilierului juridic angajat intr-un centru multifunctional de servicii socio-medicale pentru varstnici este calculat in baza noii legi a salarizarii, nr.250/2016? Daca nu, care sunt reglementarile legale care stau la baza calcului salariului si daca se poate, as dori chiar un model de calcul pentru urmatoarea situatie: vechime in munca 27 ani si 10 luni, vechime in profesie 10 ani si 9 luni, fara persoane in intretinere. Fac mentiunea ca centrul se subordoneaza unui alt centru dar medico-social, implicit directiei de asistentia sociala din cadrul unei primarii.
Multumesc. Mai avem cateva aspecte pe care am dori sa vi le supunem atentiei:
1. nu cunoastem domiciliul exact al tatalui, dar sa spunem ca vom reusit cu ajutorul instantei sa aflat de la Serviciul Roman de Evidenta a Populatiei;
2. tatal este marinar, lucreaza pe diverse nave in afara tarii - la negru, in majoritatea timpului sau cu diverse contracte fictive si nu stiu cum vom reusi sa dam de el si mai apoi sa-l determinam sa efectueze plata.
3. fata de faptul ca nu si-a indeplinit obligatia de a plati pensia de intretinere pana in 2011, inteleg ca nu se mai poate face nimic?
1.un tanar, student,poate solicita plata pensiei de intretinere de la tatal sau, la 3 ani de la implinirea varstei de 18 ani?
2. schimba cu ceva plata pensiei de intretinere, daca tanarul se casatoreste in intervalul de pana la 26 ani, continuandu-si studiile la zi?
3. Tatal obligat la plata pensiei de intretinere, in suma de 625.000, de la 28.08.2003 pana la 29.03.2010, nu a achitat aceasta obligatie decat ocazional timp 2 ani. Se mai poate face ceva ?
Multumesc.