avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate chiscaripetru

Activitate chiscaripetru

Revin cu o noua intrebare cu privire la contul poprit. Am prezentat in mesajele trecute faptul ca mi sa pus poprire pe contul de salariu.Deoarece nu mai sunt angajat (din motive neimputabile mie )si nu mai primesc drepturi banesti in acest cont, am mers la banca unde am cerut inchiderea acestuia. Am primit raspunsul ca nu se poate deoarece este infiintata aceasta poprire. In acest cont este o suma care este oprita din ultimele drepturi banesti si care asteapta sa fie directionata catre cesionarul care ai cerut poprirea. Intrebarea mea este ; daca nu mai primesc nici un ban in acest cont ,iar lunar banca retine din sold (suma poprita ),comisionul de administrare ,de ce nu pot sa inchid acest cont caci nu am de castigat nici eu ,nici firma popritoare care de altfel nu a dat nici un semn ca iar interesa acei bani. Castigul este doar al bancii care gratie unei legi care nu le permite sa inchida un cont poprit (bucuria lor ca au de unde trage bani ).Daca puteti sa-mi dati o solutie de rezolvare ,astept si va multumesc
Răspuns la discuția Anulare poprire
mai am o intrebare in legatura cu poprirea.Contul poprit l-am deschis doar pentru a putea primi restante salariale de la fondul de garantare a salariilor(firma fiind in faliment).Am primit o data bani din creante salariale ,suma din care am primit doua treimi.De atunci (din noiembrie 2013)nu am mai primit nici un ban si nici nu voi mai primi.Momentan nu lucrez si nu am nici un venit.Insa banca i-mi opreste lunar 3 ron comision de administrare.Am fost la banca sa inchid acest cont si mi sa spus ca nu se poate deoarece exista aceasta poprire.Intrebarea este ;daca in cont nu mai ruleaza nici un ban si nu am de castigat nici eu nici firma popritoare de ce sunt obligat sa platesc comisioane pentru un cont care nu-mi foloseste.Caci lunar contul i-mi este debitat cu minus.Nu este nici o lege care sa ma ajute in acest sens?
Răspuns la discuția Anulare poprire
revin cu o noua intrebare.In 21-11-2013 judecatorii CCR. au admis exceptia de neconstitutionalitate si au constatat ca dispozitiile art.659 alin.3 din Codul de procedura civila sunt neconstitutionale.Acest articol din lege permitea executorului judecatoresc sa ceara ajutorul Ministerului Public in cursul procedurii de executare silita. Intrebarea mea este in legatura cu poprirea care s-a pus pe contul meu.Aceasta poprire nu intra sub incidenta articolului 659 alin.3 declarat neconstitutional de curte? Daca da ,nu ar trebui ca banca la care am deschis contul sa ridice poprirea? Astept cu interes un raspuns si multumesc anticipat celor ce mi-l ofera.
Răspuns la discuția Anulare poprire
am aflat ca suspendarea nu se poate obtine decat platind o cautiune de 10% di valoarea popririi.Alta cale nu exista ?
Răspuns la discuția Anulare poprire
ce ma intereseaza este daca dupa formularea contestatiei si cererea de suspendare a acesteia mi se elibereaza vreun certificat de grefa prin care se suspenda poprirea pana la solutionarea contestatiei
Discuție Anulare poprire
din cauza unor intarzieri la plata ratelor pentru un credit de nevoi personale am fost dat pemana recuperatorilor.Ulterior am fost dat in judecata de catre firma de recuperare dupa care m-am trezit cu poprire pe salariu.Mentionez urmatoarele ; nu am fost informat cu privire la cesionarea creditului, iar cesionarul nu mi-a adus la cunostinta faptul ca ma dat in judecata si nici nu am fost citat in vreun fel. Datorita faptului ca nu locuiesc la adresa pe care o aveam (si o am si acum) in buletin la data accesarii creditului, nici nu am putut primi nimic in scris. Intrebarea mea este daca exista vreo cale de contestare a sentintei judecatoresti si daca pana la solutionarea acesteia poprirea este suspendata