Forum Discuţii juridice Executare silită Anulare poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Anulare poprire

din cauza unor intarzieri la plata ratelor pentru un credit de nevoi personale am fost dat pemana recuperatorilor.Ulterior am fost dat in judecata de catre firma de recuperare dupa care m-am trezit cu poprire pe salariu.Mentionez urmatoarele ; nu am fost informat cu privire la cesionarea creditului, iar cesionarul nu mi-a adus la cunostinta faptul ca ma dat in judecata si nici nu am fost citat in vreun fel. Datorita faptului ca nu locuiesc la adresa pe care o aveam (si o am si acum) in buletin la data accesarii creditului, nici nu am putut primi nimic in scris. Intrebarea mea este daca exista vreo cale de contestare a sentintei judecatoresti si daca pana la solutionarea acesteia poprirea este suspendata
Puteti formula contestatie la executare si totdeodata solicita suspendarea executarii.

Dar, va trebui sa gasiti motive temeinice pentru admiterea contestatiei la executare, altfel este doar o amanare a executarii; finalitatea tot aceasta va fi: executarea silita.

Din cele ce ati aratat mai sus niciunul nu se poate numi "motiv temeinic" !

Creditorul nu este obligat sa il anunte pe debitor de cesionarea creantei.

Daca ati indicat o adresa gresita sau alta decat cea la care domiciliati, nu este vina creditorului ca dvs. nu ati primit citatiile si comunicarile; culpa este a dvs. ca nu ati indicat adresa corecta.
ce ma intereseaza este daca dupa formularea contestatiei si cererea de suspendare a acesteia mi se elibereaza vreun certificat de grefa prin care se suspenda poprirea pana la solutionarea contestatiei
Daca solicitati, vi se elibereaza!
Trebuie sa obtineti suspendarea executarii, altfel nu se ridica poprirea.
am aflat ca suspendarea nu se poate obtine decat platind o cautiune de 10% di valoarea popririi.Alta cale nu exista ?