avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate emilia0000

Activitate emilia0000

Răspuns la discuția Conditionare medic de familie
Multumesc domnului nichip pentru raspuns. Din fericire pentru toti pacientii domnului doctor de familie, un alt pacient a facut sesizare si ca urmare a unui flagrat, domnul doctor si-a schimbat o perioada domiciliu.
Pacentii au fost preluati de o doamna doctor care nu are pretentii absurde.
Mai mult mi-a explicat ca anaful nici nu are dreptul sa elibereze acea adeverinta care medicul de familie caci ar incalca o lege de protectie a datelor personale. de anul trecut de contributi se ocupa anaful si-ti toti banii datorati.
Medicul de familie verifica pe loc prin net daca pacientul este asigurat sau nu, iar la validarea retetei apare automat clasificarea pacientului.
Doamna adriana_c ar trebui sa citeasca toata legea.
Nimeni nu traieste numai din indemnizatia aia mica din Legea nr. 189/2000, orice om are o pensie pentru care plateste contributie ca orice muritor de rand.
Urez multa sanatate la toata lumea.
Sunt beneficiara a Legii 189/2000, medicul de familie conditioneaza eliberarea unei retete de o adeverinta fiscala de venituri de la ANAF. Cum nu ma pot deplasa, nu pot lau adeverinta, iar ANAF o elibereaza numai personal si cu valabilitate 90 de zile. Mentianaz ca fosta doctorita de familie, care a decedat, nu mi-a cerut niciodata aceasta adeverinta, de asemenea nici succesoarea acesteia, la care am renuntat pentru ca era departe de domiciliu meu.
Actuala doctorita o am din august si nu pot renunta la tratament pana se implinesc 6 luni pentru a apela la alt medic de familie.
Discutand cu o cunostinta, medic de familie in alta localitate, mi-a comunicat ca adeverinta nu este necesara deoarece: "persoanele asigurate beneficiare ale legilor speciale, indiferent de veniturile pe care le realizează, beneficiază de medicamente în tratamentul ambulatoriu conform prevederilor Legii nr. 95/2006 Art. 233, alin (2)."
Va rog sa-mi indicati unde pot apela pentru rezolvarea situatiei.