avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate rrs365

Activitate rrs365

Buna ziua,
Ptrivit legislatiei in vigoare, incerc sa imi dau seama daca pot beneficia de acea reducere la 30 de zile potrivit modificarilor aduse la codul rutier (Legea 130/2019)
Astfel, am produs un accident rutier cu victima, dosarul fiind solutionat cu NUP. Fapta se inscrie la prevederile art. 103 aliniatul 1 liera c din OUG 195/2002 (Codul rutier)
Mai departe, dupa cum interpetez eu legea si sper sa nu gresesc, potrivit Art. 104 din legea 130/2019, trebuie indeplinite cumulativ prevederile art. 104 alin. 2 si 3,
"Art. 104. -
(1) La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române.

(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei.

(3) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, pentru săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a faptelor prevăzute la art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) lit. a) și art. 103 alin. (1) lit. c). Pentru fapta prevăzută la art. 102 alin. (3) lit. e), perioada de suspendare se reduce la 30 de zile, la cererea titularului:
a) dacă depășirea vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este cu 70 km/h;

b) dacă depășirea vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este cu mai mult de 70 km/h, doar dacă fapta a fost săvârșită o singură dată în 12 luni."

Concluzionand, Daca indeplinesc prevederile art 2 si 3 din L 130/2019, ar trebui, cel putin teretic, sa mi se permita sustinerea examenului (13/15) de reducere a perioadei de suspendare de la 90 la 30 de zile?