avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Vioricamiron

Activitate Vioricamiron

Răspuns la discuția Cumparare spatiu inchiriat
noi am avut un contract de inchiriere , care nu a mai fost reinnoit, dar am continuat sa ii platim fostului proprietar chiria, achitand chiar in avans pana la sfarsitul anului acesta. Noul proprietar, ne poate evacua, in conditiile in care, momentan, are doar un antecontract de vanzare/cumparare ?
Buna ziua. Avem un magazin intr-un spatiu care face parte dintr-un spatiu mai mare. Proprietarul de la care am inchiriat a vandut spatiul ( inclusiv sectiunea unde avem noi magazinul ) unui nou proprietar, care ne-a anuntat telefonic ca ne da 2 saptamani sa eliberam spatiul.
Problema e in felul urmator:
- noi am vrut sa cumparam bucata unde avem magazinul dar vechiul proprietar a spus ca nu are inca toate actele de la primarie si imediat ce le avea vom face tranzactia. Am convenit si pretul , am discutat tot.
-nu am fost anuntati ca spatiul a fost vandut, nu am fost instiiintati ca exista un nou proprietar, am aflat ulterior de la persoane straine
-am aratat mereu dorinta de a cumpara spatiul unde avem noi afacerea si am fost asigurati mereu ca noi vom fi cei carora le va vinde si ca putem investi linistiti
Din punct de vedere legal , ce se poate face ? Aveam prioritate la cumparare ?
Mentionez inca o data ca s-a vandut tot spatiul, cu tot cu locatia unde plateam noi chirie .
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Trebuie sa mearga sa faca dezbaterea ? In aceasta avere care trebuie impartita intra si bunurile pe care le aveau inainte casatorie ? Bunica are o casa dinainte sa fie casatorita cu bunelul, se imparte si aceasta cu baiatul bunelului ?
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua. Am o nelamurire si as fi recunoscatoare sa ma ajute cineva cu o informatie corecta.
Situatia e in felul urmator: Bunica si bunelul erau casatoriti de 40 ani, fiecare avand copii din casatorii anterioare : bunelul - un copil, bunica - 2 copii. Bunelul a decedat cu 2 luni in urma. Baiatul bunelului spune ca doar el e cel care are dreptul la tot ce a detinut bunelul, desi acesta a fost casatorit cu bunica 40 de ani.
Intrebarile mele sunt : intre cine trebuie impartita "averea" ? Cum se procedeaza ? Exista posibilitatea ca bunica sa nu aiba dreptul la nimic ? Dar copiii pe care ii avea bunica din casatoria anterioara ?
Va multumesc!
Buna ziua. Poate cineva beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca a lucrat cu CIM 2ore/zi? Stiam ca este un plafon minim de 600 de lei ( indemnizatie). Ma puteti informa corect, va rog ?
Buna ziua.
Ce se schimba dupa noul cod penal pentru cineva condamnat pentru inselaciune si punere in circulatie de valori falsificate ? Faptele au fost facute in timpul executarii unei pedepse cu suspendare pentru talharie. A fost incarcerat pe 30 noiembrie 2013, deci are executate doar 2 luni.
Va multumesc!
Buna ziua. Este adevarat ca dupa NCP se anuleaza pedepsele cu suspendare ? Va multumesc!
Răspuns la discuția Noul cod penal
am mai vazut acuma ca de la 1.02 de introduce arestul la domiciliu. care sunt conditiile? s-ar incadra macar la asa ceva?
Discuție Noul cod penal
Buna ziua.
Este adevarat ca daca se aproba noul cod penal, celor care au avut condamnare cu suspendare li se anuleaza respectiva condamnare? . Cumnatul meu este condamnat la 4 ani si 4 luni pentru Inselaciune, punere in circulatie de valori straine falsificate si avusese anterior cu suspendare pentru talharie. i se anuleaza condamnarea pt talharie? in noul cod penal este vorba despre amnistie sau gratiere?care e diferenta dintre cele 2? cam care ar fi sansele ca el sa iasa daca se aproba? Va multumesc!
Cu stima, Viorica Miron.

Răspuns la discuția Cont de FB si e-mail spart
se merita incercarea de a pedepsi penal faptasul sau nu ? am vazut in alte discutii afirmatii cum ca "politia are treburi mai importante", "rade politistul cand vii cu asemenea plangeri"etc..pana la urma e o proprietate privata si personala a unei persoane, de ce ar fi tratata problema ca fiind una neimportanta ?