Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul cod penal

Buna ziua.
Este adevarat ca daca se aproba noul cod penal, celor care au avut condamnare cu suspendare li se anuleaza respectiva condamnare? . Cumnatul meu este condamnat la 4 ani si 4 luni pentru Inselaciune, punere in circulatie de valori straine falsificate si avusese anterior cu suspendare pentru talharie. i se anuleaza condamnarea pt talharie? in noul cod penal este vorba despre amnistie sau gratiere?care e diferenta dintre cele 2? cam care ar fi sansele ca el sa iasa daca se aproba? Va multumesc!
Cu stima, Viorica Miron.

am mai vazut acuma ca de la 1.02 de introduce arestul la domiciliu. care sunt conditiile? s-ar incadra macar la asa ceva?