avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate ayenergymold

Activitate ayenergymold

da multumesc de raspuns ,dar eu mai sus am specificat ca am procura de administrare a acestei societati nu de reprezentare pt control,amenda a fost data pe legea 108/99 art 23(1) lit b strict.in august am fost controlat si mi sa incheiat un proces verbal,eu am dus la indeplinire masurile propuse dar am uitat sa le comunic. pe mine ma intereseaza legalitattea acestui proces verbal de amenda,pt ca la controlul din noiembrie am fost amendat pt un proces verbal emis de alt inspector,iar eu fiind prezent nu am putut mentiona nimic la rubrica ,,alte mentiuni,, pt ca respectiva doamna a spus ca mi-l trimite prin posta,prin asta eu consider ca mi s-au incalcat mai multe drepturi:
- dreptul la aparare,Nu trebuie uitat ca aceasta procedura contraventionala este asimilata unei proceduri penale din perspectiva art. 6 din CEDO, astfel cum a decis Curtea in cauza Anghel impotriva Romaniei, astfel incat eu beneficiez de prezumtia de nevinovatie iar organele statutului trebuie sa-si justifice sanctiunile aplicate unei persoane, (aplicarea unei amenzi reprezentand o ingerinta in dreptul de proprietate, prin diminuarea patrimoniului personal cu suma stabilita drept amenda) prin indicarea tuturor imprejurarilor cauzei.
- agentul constatator este altul fata de cel care a completat procesul verbal
O seara cat mai buna si multumesc frumos!
da,este o procura speciala de administrare,o singura intrebare: stiti cumva in ce lege se prevede obligativitatea transmiteri prin fax a raspunsului la masurile de control?
Multumesc,ce a fost mai interesant pt mine este ca doamna inspectoare a zis ca nu am calitatea de a semna pv de amenda ci doar pv de control, si ca e mai bine sa mi-l trimita prin posta,desi eu am prezentat o procura notariala generala
buna seara,sunt directorul unei societati comerciale,am fost amendat de itm cu suma de 5000 lei,pt netransmiterea prin fax a anexei 3 cu raspunsul la masurile cerute.se poate considera pv nul daca inspectorul constatator nu ma lasat sa semnez procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor,mentionand ca mi-l trimite prin posta,iar asa la rubrica alte mentiuni nu am putut trece nimic?am semnat doar procesul verbal de control.mentionez ca am prezentat o procura notariala de reprezentare a societatii precum si o delegatie,eu nefiind administrator ci doar angajat.
Va multumesc!