avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandraI86

Activitate AlexandraI86

Recent tatălui meu care este și pensionar i s-a propus de către DGASPC să-si prezinte demisia din postul de asistent personal pentru fratele meu care e încadrat ca persoană cu handicap grav.Totodată i s-a promis că indemnizația aferentă asistentului personal îi va fi virată lunar fratelui meu, pe langa pensia de handicap. Momentan tatăl meu a refuzat, dar probabil că vor urma presiuni. Ne puteți ajuta cu un sfat? Vă mulțumesc!
Recent tatălui meu care este și pensionar i s-a propus de către DGASPC să-si prezinte demisia din postul de asistent personal pentru fratele meu care e încadrat ca persoană cu handicap grav.Totodată i s-a promis că indemnizația aferentă asistentului personal îi va fi virată lunar fratelui meu, pe langa pensia de handicap. Momentan tatăl meu a refuzat, dar probabil că vor urma presiuni. Ne puteți ajuta cu un sfat? Vă mulțumesc!
Buna seara,

Ma aflu in perioada de preaviz (demisie) si ma intereseaza daca pot beneficia de zile de recuperare pentru sarbatorile legale lucrate.
Mentionez ca intentionez sa recuperez aceste zile la sfarsitul perioadei de preaviz si ca nu dispun momentan de optiunea de a fi platita.
Faptul ca sarbatoarea nationala a picat la sfarsit de saptamana poate fi folosit ca motivatie pentru a mi se refuza cererea (in conditiile in care lucrez in weekend si am prestat si in zilele cu pricina - este vorba despre Sfantul Andrei si Ziua Nationala)? Daca acest lucru e posibil, pot solicita plata acestor zile conform reglementarilor legale? Cum pot verifica daca s-a efectuat aceasta plata?

Imi cer scuze daca sunt prea multe intrebari :-/, dar vreau sa ma asigur de pasii pe care trebuie sa ii urmez in continuare. Va multumesc anticipat!