avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate razvan1193

Activitate razvan1193

Discuție Tamponare
Aveam masina parcata pe un trotuar( pe langa alte zeci de masini parcate identic, dar a mea era prima)! Este un semn cu stationarea interzisa, dar avand in vedere ca e un campus studentesc si e plin de masini nu avem unde parca si recurgem la aceste metode. In timpul noptii masina mi a fost lovita de o domnisoara! Domnisoara a venit la mine, mi a zis( eu eram in camera in timp ce masina a fost lovita), am facut constatul amiabil dar cei de la firma inca nu dau Ok ul pentru reparatia masinii! Posibil sa se lege de modul cum era parcata masina mea, desi era oprita cand a fost lovita?
Ar mai putea fi vreo varianta prin care sa rezolv totul aici fara sa fiu nevoit sa merg la Zalau? sau cea de mai sus e unica rezolvare?
Ceea ce inseamna ca va trebui sa merg la Zalau, deci nu pot face nimic in Iasi! Gandindu ne la partea logica a situatiei, normal ar fi ca certificatul fiscal care sa imi trebuiasca mie, sa dovedeasca ca primul proprietar nu avea datorii in perioada in care a vandut masina domnului de la Suceava, iar eu sa am nevoie de fiscalul valabil in perioada aceasta al ultimei persoane de la care am luat masina! Dar se pare ca legea contrazice aceasta parte, sau cel putin exista explicatii ce ma depasesc!
Eu sunt din Iasi, as putea sa merg la administratia financiara de aici si sa solicit acest lucru? Multumesc!
Buna seara, am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri! De curand am achizitionat o masina adusa din Germania in luna septembrie! Persoana care a adus masina este din Zalau, a vandut-o la o alta persoana din Suceava dupa care am cumparat o eu! Momentan doresc sa o inmatriculez si sa pun la punct dosarul, dupa ce am platit timbrul de mediu si celelalte taxe, am facut RAR ul etc! Am certificatul fiscal al persoanei de la Suceava, perfect valabil, dar certificatul fiscal al persoanei de la Zalau a expirat acum 6 zile, fiind scos pe 26 nov iar dupa noua lege are valabilitate doar pana la sf lunii in care a fost scos! As putea inmatricula masina avand in vedere cele spuse mai sus(cu acest certificat chiar daca e expirat? Multumesc!