avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate judit2000

Activitate judit2000

Buna ziua.
Am mutat nr.de mobil de la Orange la Digi,avand toata familia la Digi,si pe deasupra nu am fost multumit cu prestarile de servicii de la Orange.Sunt terorizata de Orange sa platesc penalizare pentru ca nu m-am tinut de contract.
As vrea sa-mi spuneti cu ce nr.si ce data a fost acceptata legea,care spune ca nu sunt obligata sa platesc penalizare la nici-o companie de telefonie mobila,daca mut serviciile de la unul la altul.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensionare
Buna ziua.
Va rog frumos sa-mi explicati ce inseamna : "beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare",adica ce inseamna "standard" in limbajul legislativ.
Răspuns la discuția Pensionare
Am facut cererea pentru pensie definitiva,deoarece potrivit Legii nr.142/2016 pt.modificarea Legii nr.263/2010,Art.65,Alin.5 ,am dreptul la pensie definitiva,intrucat m-am nascut la Targu Mures,am trait la Tg.Mures,am facut scoala acolo,in evidenta Politiei din Tg.Mures sunt luata in evidenta doar din ziua cand am inplinit 14 ani si am primit buletin.Pana-n 2000 august am trait acolo,pana m-am mutat in Bihor.Am primit raspuns de la Casa de Pensii Bihor,ca nu apare in adeverinta politiei ca asi fi trait si inainte in Tg.Mures.Este nonsens,pentru ca politia nu are cum sa adevereasca,doar din ziua cand am inplinit 14 ani.Cu ce act pot sa dovedesc,ca si inainte am trait la Tg.Mures?
Răspuns la discuția Pensionare
data nasterii : 30.oct.1956
sex feminin
stagiul total de cotizare realizat : 38 ani 1 lina 25 zile
Discuție Pensionare
Buna ziua.
Am depus cererea de pensionare in septembrie,avand dreptul la pensionare definitiva potrivit legii aduse in 17.iulie 2016,adica,avand in vedere ca am trait 44 ani in Targu Mures,si orasul fiind declarat zona periclitata din cauza combinatului din Tg.Mures,am dreptul sa ies in pensie cu 2 ani mai repede dacat mi s-a stabilit(in loc de 17 mai 2017).Astzai am primit decizia prin care mi se refuza cererea,deoarece nu am implinit varsta de pensionare.
Se poate ca nu s-a luat in evidenta,legea noua?Daca e asa,de ce se mai aduc legi noi,daca nu ne putem folosi de ele.Va rog frumos ,spuneti-mi ce-i de facut in cazul acesta.
Da,asa este , am locuit 44 de ani in Targu Mures.
Multumesc pentru raspuns rapid,deci pot sa solicit adeverinta aceasta si de la Evidenta Populatiei din Salonta,nu este necesar sa fac un drum la Targu Mures.
Buna ziua.
M-am nascut la Targu Mures si am trait 44 de ani acolo.M-am mutat in anul 2000 la Salonta.In cartea mea de munca apare ca am lucrat neincetat la Tg.Mures.Mai am nevoie de alt document doveditor la cererea mea de pensionare?
Răspuns la discuția Noua Lege de Pensionare
Buna ziua
Va rog frumos sa-mi spuneti ce tip de cerere trebuie completat pentru recalcularea pensiei potrivit noii legi?Am primit decizia cu data de 14.07.2016,dar cum sunt nascuta in Targu Mures si am trait 44 ani la Targu Mures,doresc sa cer recalcularea pensiei,potrivit legii 2638/210 Art.65
Buna ziua.
Am depus cererea mea pentru pensionare anticipata la sfarsitul lunii mai.
Nu am primit inca decizia.Sunt nascuta in anul 1956 si am 39 de ani vechime pe campul muncii,legal ar trebui sa ies in pensie in 17 mai 1917.Sunt nascuta la Targu Mures,si am trait 44 de ani in Targu Mures.
Doresc sa aflu daca ma incadrez in noua lege de pensionare si daca e valabil ca se reduce termenul de pensionare cu 2 ani si in cazul meu.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Doresc sa aflu daca cei care au fost angajati de HSA(Human Service Agency),au dreptul la vouchere de vacanta.