avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate iulian88

Activitate iulian88

Discuție Card de credit
Doar o intrebare as avea daca se poate.....In anul 2008 am luat un card de credit in valoare de 5.000 lei(1,300 euro),nu am mai platit nimic la el din acel an...acum am fost instiintat de un executor judecatoresc ca am de platit suma de 90.000 lei(20.000 euro)
Doresc sa intreb daca este posibil sa ajung la o asa majorare?daca sa deschid un proces civil?Mentionez ca eu doresc sa platesc tot creditul sa scap,dar la o valoare mult mai civilizata
Ma multumesc si astept un raspuns...Cu stima
da,deci nu castig absolut nimic atunci,va multumesc mult ptr raspuns
cu stima
se poate dupa noul cod penal sa cer amenda in loc de condamanare?exsita aceasta posibilitate?
dar d-voastra ce imi recomandati?e posibil sa primesc o pedeapsa mai mare sau nu?
cu stima
Ora estimata: 8:30
Complet: P11-CAMERA PRELIMINARA+FOND
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art.87 alin.1 din O.U.G. nr.195 /2002 ( în prezent art.336 Cod penal) cu aplicarea art.396 alin.10 Noul Cod de procedură penală şi art.5 din Noul Cod penal condamna inculpatul CHIROªCÃ IULIAN ADRIAN, la pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoana care are o îmbibaţie alcoolica de peste 0.80 gr./l alcool pur in sânge. În baza art. 81 Cod penal din 1969 suspenda condiţionat executarea pedepsei aplicate mai sus pe o durata de 3 ani reprezentând termen de încercare stabilit potrivit art. 82 Cod penal din 1969. În baza art.71 alin.2 Cod penal din 1969 va interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit. a teza a II si b Cod penal din 1969. În baza art.71 alin.5 Cod penal din 1969 pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei aplicate va suspenda si executarea pedepselor accesorii. Pune în vedere inculpatului prevederile art. 83 Cod penal din 1969 referitoare la revocarea suspendării condiţionate in cazul săvârşirii unei noi infracţiuni in termenul de încercare. În baza art.274 alin.1 C.p.p. obligă inculpatul sa plătească statului suma de 400 lei reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel in termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi 20.06.2014
Document: Hotarâre 20.06.2014


tin sa mentionez ca am fost oprit in data de 07.07.2013 cu o alcolemie de 0.66 in aer,la sange prima 1.2 si a doua 1.0...intrebarea mea este daca mai are rost sa fac ceva sau nu si mai exact ce inseamna aceasta sendinta
Va multumesc
am si eu o intrebare,pe data de 22.05.14 am fost judecat prima oara,de atunci mi sa amancat sendinta pe data de 03.06,in data de 03.06 sa amanat pronuntarea pe data de 18.06.si acum vine intrebarea,e posibil sa mi se mai amane din data de 18.06 inca odata,din sa mentinonez ca am avut 1.2 la prima proba si 1.0 la a doua si am depus recomandari(imi scapa exact termenul)
Va multumesc
Răspuns la discuția Avocat Brasov drept penal
Va multumesc mult ptr informatii..
Buna ziua,as avea si eu o intrebare,am fost oprit de un organ al politie in iulie 2013 si depistat cu o alcoolemie de 0.66 in aer,la sange prima proba 1.2 iar a 2 proba 1.00.In data de 06.12.2013 am primit citatie sa ma prezint in data de 30.01.2014 la judecatorie,prizez k nu am antecende penale,si doresc sa stiu daca se poate sa primesc de la judecator amenda administrativa 18 indice 1,sau nu exista nici o sansa sau judecatorul nu are aceasta abilitate decat procurorul putea sa aplice aceasta sanctiune,iar daca nu, sa imi recomandati un avocat bun din brasov
Cu stima