avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate dobrealina23

Activitate dobrealina23

Răspuns la discuția Un nou contract de munca
Nu constituie o problema faptul ca voi lucra 10 ore/zi?
Sunt angajata cu contract de munca pentru 6 ore/zi, zilnic. Pot sa ma mai angajez cu contract de munca la o alta firma cu 4 ore/zi, zilnic? Este legal sau nu? Daca nu, in ce conditii ma pot angaja la cealalta firma?
Răspuns la discuția Intoarcerea la munca din CCC
Angajatorul este de acord cu incetarea activitatii prin acordul partilor. Contabilul firmei spune ca se poate opera in aceeasi zi, adica 3.03 revenirea din contractul suspendat si incetarea activitatii prin acordul partilor urmand sa incep activitatea la noul loc de munca in 4.03.
1. Ce parere aveti? Este posibil?
2. In cererea pentru acordarea stimulentului de insertie trec data la care incep activitatea la noul loc de munca?
Eu sunt in CCC din 1.01.2014 si am optat pentru 1 an. Am gasit o oportunitate mai buna de lucru, adica un alt serviciu. Nu stiu exact care e procedura. Doresc sa ma angajez la noul loc de munca din martie 2014. Dilemele sunt urmatoarele:
1. As dori sa intrerup CCC din martie. Deoarece 1.03 este sambata sunt nevoita sa-l intrerup din 3.03.2014?
2. Am inteles ca trebuie sa revin la locul actual de munca iar apoi sa renunt la el. Incetarea activitatii se va face cu acordul partilor. Daca intrerup CCC in 3.03 pot sa revin la locul actual de munca in 3.03 urmand sa plec in 4.03 cu acordul partilor?
3. Angajarea la noul loc de munca se poate face cu data de 5.03?
Adica ma intorc la locul de munca, efectuez perioada de preaviz dupa care intrerup CCC si ma angajez la noul loc de munca?
In cazul demisiei cu preaviz cum procedez? Trebuie sa incetez CCC, efectuez perioada de preaviz dupa care ma angajez la noul loc de munca sau efectuez perioada de preaviz dupa care incetez CCC si ma angajez la noul loc de munca?
Da, insa pot face cerere pentru stimulentul de insertie deoarece ma intorc la serviciu?
Eu sunt in concediu de crestere copil incepand cu 1.01.2014. Din 1.03.2014 doresc sa ma angajez la o alta firma. Cum procedez cu firma la care sunt in prezent? Ma refer la modalitatea de a inceta activitatea: demisie, acordul partilor, etc. Exista o posibilitate fara preaviz? Va multumesc.
Am nascut in 7.11.2013 iar in prezent sunt in concediu postnatal. Incepand cu 1.01.2014 voi intra in concediu de crestere copil. As dori sa stiu cu cat timp inainte se depun actele pentru indemnizatie crestere copil.
Va multumesc!
Viitorul angajator doreste sa ma angajeze cat mai repede. Practic eu voi fii in CCC in ianuarie urmand ca din februarie sa-mi incep activitatea la noul loc de munca. De aceea as dori sa stiu daca dupa o luna de CCC pot incepe sa lucrez din nou.