avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters308212

Activitate ContSters308212

Răspuns la discuția Legea retrocedarilor 165/2013
Multumesc mult.
Mama mea a avut 6 frati. Din pacate doar ea si inca o sora au ramas in viata. A depus doua dosare la ANRP.In cel de la Legea 18 sunt trecuti doar 4 frati, dintre care doar doi mai sunt in viata, iar mostenitorii au refuzat propunerea primariei de a depune copii de pe buletine pentru a fi trecuti in dosare. In dosarul de la Legea 10 doar mama este trecuta doar ea a facut cerere, a deschis proces,a a depus toate actele pe care le-a cerut primaria,ceilalti refuzand verbal. Intrebarea mea este cum se vor imparti dosarele?La legea 18 se va imparti egal intre cei trecuti in dosar, vor trebui sa contacteze si mostenitorii care sunt imprastiati prin lume?Iar la legea 10 mama va trebui sa-i convoace si pe ceilalti?Se face iesire din indiviziune in aceasta situatie?Va multumesc
Răspuns la discuția Legea retrocedarilor 165/2013
Am postat aceasta intrebare in forum pentru ca vroiam sa stiu care este procedura,ce ar trebui sa facem in continuare dupe inregistrarea dosarelor. Legea spune clar ca dupa inregistrarea lor trebuiesc date in lucru,aceasta mentiune facandu-se in baza de date ANRP.In ceea ce priveste dosarul nostru nu exista aceasta mentiune, cei de acolo spunandu-mi clar ca situatia este putin neclara. Ceea ce vroiams a stiu concret de la cei care au experienta procesuala sau nu cu privire la legea retrocedarilor, este daca au mai intalnit o asemenea situatie si cum trebuie procedat. Trebuie sa astept sa treaca acei ani pentru a ajunge cineva si la doarul meu si a vedea ca nu este nici macar dat in lucru, trebuie sa deschid actiune in instanta si sa-i oblig sa-l de-a in lucru. Nu am primit nici un raspuns,deci probabil ca nimeni nu s-a confruntat cu aceasta situatie si nu mi se poate da nici un sfat.
Răspuns la discuția Legea retrocedarilor 165/2013
Ambele dosare sunt la ANRP.Au fost inregistrate,dar cand am intrebat de situatia lor mi s-a spus ca au fost inregistrate,asa cum au fost obligati prin hotararile judecatoresti si atat. Doamna care mi-a dat aceste informatii mi-a zis ca situatia nu este normala deoarece nu s-a facut nici o mentiune in baza de data daca sa fie date in lucru sau nu,ceea ce ar fi fost de fapt procedura normala.Efectiv au fost lasate in arhiva de mai bine de un an.Iar la intrebarea mea ce se va intampla cu ele in conditiile acestea mi s-a spus ca la final cand se vor solutiona toate dosarele probabil cineva va da si peste ele si probabil ca se va lua o masura si in aceasta privinta .Mi s-a spus clar ca situatia este ciudata,dar ca din pacate nu au voie sa-mi dea nici un sfat juridic referitor la ce as putea face.Am postat intrebarea pe forum sperand ca cei care au experienta in acest sens ar putea sa-mi spuna daca ar trebui sa oblig in instanta ANRP sa proceada la solutionarea lor.
Va rog mult sa-mi raspunda si mie cineva pentru ca nu stiu ce ar trebui sa facem in continuare.Va multumesc.
Va rog sa-mi dati si mie un raspuns clar si pertinent. Am doua dosare depuse la ANRP, inregistrate in aprilie 2013 (pentru Lg 10) si ianuarie 2013 (pentru Lg 18),ambele avand la baza hotarari judecatoresti.Am sunat acum 2 saptamani sa aflu situatia lor si spre stupoarea mea mi s-a spus ca au fost inregistrate si lasate in arhiva si nu s-a facut nici o mentiune in dreptul lor sa fie date in lucru sau ca ar mai treb cmpletate cu ceva documentatie. Am depus sesizare acu 3 saptamani prin mail,am depus sesizare in scris acu 2 saptamani.Nici un raspuns. Astazi am sunat iar si mi s-a spus ca dosarul la legea 18 a fost dat in lucru ca sunt mai putine dosare si ca in max 3 ani se solutioneaza. Si ca celalalt dosar nu a fost dat in lucru pentru ca probabil hotarrea judecatoreasca ii obliga doar la inregistrare si,citez: ' noi am facut ce ne-a obligat instanta,l-am inregistrat'.Si la intrebarea mea cand va fi dat in lucru sau ce se va intampla cu el,mi s-a raspuns ca va trebui solutionat si acesta la un moment dat. Si mi s-a spus ca oricum termenul lui de solutionare este de 5 ani,asa ca mai este de asteptat. Ca amandoua dosarele se incadreaza la Legea 165.Spuneti-mi va rog,daca aceasta modalitate de solutionare a dosarelor este corecta si ce-as putea face eu pentru a obliga ANRP sa de-a in lucru si dosarul la legea 10? Mi s-a spus ca 3 ani de zile comisia de evaluare n-a functionat asa ca sunt multe dosare de rezolvat. Desi,tot aceeasi doamna imi spune ca au solutionat si dosare cu numere mult mai mari ca ale mele. Si nu inteleg daca au fost inregistrate nu era de competenta lor sa duca procedura mai departe si sa nu astepte eventual inca o hotarare judecatoreasca care sa le spuna ce sa faca cu dosarul?Va multumesc mult
Revin la dumneavoastra cu o problema strigenta si oarecum neclara pentru mine : pensionarea. Tatal meu este nascut in 1951. Din cartea de munca reiese o perioada totala de vreo 28 sau 29 de ani. Anul trecut a depus la Casa de Pensii cerere pentru pensionarea anticipata si dosarul i-a fost respins.Motivul? Tatal meu are 20 de ani lucrati in grupa a II a, lucru specificat pe cartea de munca, pentru ca a lucrat ca ascutitor la fabrica de mobila din oras. Din nefericire insa, Casa de Pensii nu vrea sa-i ia in considerare decat 6 ani din cei 20 si aici nu inteleg eu de ce. Are colegi de-ai lui care s-au pensionat e devarat cu ceva ani in urma, dar care nu au avut probleme cu grupa deloc. A depus si adeverinta prin care se atesta vechimea in grupa si degeaba. Ati putea sa ma lamuriti si pe mine putin daca si in ce conditii i se va lua in calcul vechimea in grupa? Va multumesc
Bun gasit,
Suntem un grup de romani, care locuiesc si lucreaza in Germania si am dori sa atragem fonduri europene pentru a putea ajuta cetatenii romani. Daca ne poate ajuta cineva,cu intocmirea acestui proiect, va rugam sa ne trimiteti o adresa de mail pentru a putea discuta detaliile in particular. Va multumim mult.
Bun gasit,
Va rog sa ma lamuriti cu o problema.Parintii mei s-au trezit chemati in judecata de Termica S.A., fostul furnizor de caldura, deoarece ar fi trebuit sa plateasca cativa lei pe luna, o suma infima de altfel si nu au facut-o.Mai concret: sunt 4 apartamente pe palier, parintii mei stand la parter, apartamentele sunt 2 cate 2, perete in perete. Pe cele doua tronsoane unde locuiesc si ei nu mai exista nimeni legat la asociatia de proprietari cu caldura si apa calda.Pe tronsoanele din fata lor mai exista doar doi locatari,ceilalti avand toti centrale. Ei sunt obligati sa plateasca acel ciot de teava care trece pe sub apartamentul lor, adica prin subsol, si care ,cica le-ar incalzi tuturor celorlati locuitori apartamentele. Personal,mi se pare o grosolanie ,dar as dori o opinie avizata,mai ales ca ei si-au motivat cererea de chemare in judecata pe baza unei legi care ar obliga la aceasta plata. Din pacate nu stiu care este legea si nici ce prevede ea. Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.Multumesc mult
Nu stiu daca s-au mai postat intrebarile aceastea ,da va rog sa-mi raspundeti:
Care-i institutii pot reclama scoala de soferi la care m-am inscris, instructorul pentru urmatoarele:
1.pentru mine s-a stabilit un taif mult mai mare decat cel practicat de scoala de soferi pentru categ B
2.nu am facut nici o ora de legislatie am invatat singura si am luat sala
3.cu o zi inainte de examen eu veam facute 11 ore de condus, ore nu sedinte, si astea cu cearta si insistente din partea mea,cu explicatia ca "numai daca nu vreau n-am sa iau traseul"
4.nu a vazut si nu am semnat caietul cursantului.
5. am fost jignita in multe feluri: esti proasta,nu te duce capul,astia ca tine nu au abilitati de condus ( eu fiind o persoana cu dizabilitate), am fost tracasata pan era sa fac un accident in trafic
6.la insistentele mele de a face ore am primit o replica "daca tu ma toci la cap asa ai sa platesti masina ca sa vina la examen... am sa-ti las masina pe rosu si daca ii pui benzina ai sa faci ore,daca nu nu"
7.nu am platit intreaga suma si nici nu intentionez deoarece din punctul meu de vedere acest individ a incalcat contractul incheiat (in contract nu se prevede un numar de ore de legislatie sau de traseu,ceeace inseamna ca se aplica prevederile legale, adica 24 ore legislatie si 30 ore traseu si nici ca voi plati masina ca sa vina la examen).
8.mi-a spus ca nu am fost taxata pentru legislatie pentru ca am invatat singura,ci doar pentru orele de condus.Eu am platit 600 ron pentru 11 ore.asta inseamna 60 lei aproape ora. Ati putea sa-mi spuneti ce for sau ce lege prevede modalitatea de stabilire a tarifelor pentru scoala de soferi?
Am inregistrarile audio a tutror lucrurilor pe care le-am sustinut aici, stiu ca in intanta acestea nu sunt probe, dar stenograma inregistrarilor audio dupa cae stiu eu pot fi folosite.
Va multumesc