avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate djdiablo1234

Activitate djdiablo1234

Buna ziua. In data de 09.07.2015 am trimis prin cadrul curieratului Cargus un ,,Iphone 6 nou - gri - cu seria IMEI: 356977064852634". Coletul avea ramburs 2599 Ron. La Targu Mures Agentul de la curierat a cerificat continutul coletului, atat seriile cat si integritatea coletului, apoi l-a impachetat si a plecat cu el. A doua zi coletul a ajuns la Targoviste. La livrarea coletului la Targoviste, agentul de acolo fiind neatent la verificare coletului de catre Destinatar, nu a observat ca destinatarul intre timp a schimbat continutul cu un alt telefon, apoi a refuzat sa primeasca coletul.
Am facut sesizare la curierat, curierul de la ,targoviste a facut plangere la politie.
Raspuns inca nu am primit de la cargus. Au zis ca au 5 zile sa dea un raspuns oficial.
As avea intrebarea daca nu ma despagubeste curieratul pot sa ma duc sa-indau in instanta?
As dori sa va intreb in ce consta aceasta parte civila? Politia urmeaza sa de mai departe cazul la parchet sau cum se procedeaza in astfel de cazuri? Ajunge acest caz la instanta? Scuzati-ma dar nu prea ma pricep la asfel de lucruri..:)
Numele meu este Vacaru Robert. Sunt din Targu Mures.
Saptamana trecuta am cautat pe site-ul tocmai.ro telefon Iphone 5. Am gasit in judetul Bacau un anunt cu un Iphone 5. Am sunat vanzatorul, mi-a confirmat ca produsul este pe stoc. Mi-a dat seria de IMEI a telefonului pe care am verificat-o pe site-ul oficial APPLE. Ne-am inteles ca trimite prin Fan Curier telefonul respectiv. A doua zi insa cand am ajuns la sediul Fan curier si am deschis coletul nu era ce am comandat. Era o copie Iphone 5(o replica chinezeasca avand valoare cca 200lei) care nicicum nu ajunge valoarea respectiva platita de mine(1650). Insa Domnul nu a fost de acord cu anularea rambursului si mi-a ramas mie telefonul respectiv. Am facut sesizare la fan curier si la Politie am depus plangere contra dansului.
Acest om dupa tranzactie si-a inchis telefonul si nu mai poate fi contactat nici de catre mine, si nici de catre Agentul de la Politie.
As avea o intrebare. Daca il dau in judecata care ar fi sansele ca sa-mi recuperez banii. o zi buna