avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Activitate Sabina-Maria

Activitate Sabina-Maria

Buna seara!
Nu stiu daca este potrivit sa intreb acest lucru pe acest forum, dar poate are cineva o informatie. In anul 2011 trebuia sa sustin examenul de incheiere a modulului psihopedagogic nivelul 1, insa nu am reusit si intentia mea de atunci a fost sa termin in toamna. In toamna mi s-a spus de la Departament ca nu se mai poate, ca trebuie sa-l fac din nou. Exista vreo sansa sa pot sustine examenele finale sau macar sa echivalez examenele daca incep din nou acest modul? Va multumesc!
Buna ziua! Inca nu am nascut si as vrea sa stiu daca sotul poate primi stimulentul de insertie fara ca eu sa intru in concediu de maternitate. Sunt obligatorii cele 42 de zile de concediu postnatal daca sunt in somaj? Nu as vrea sa mai duc certificat medical si sa prelungesc perioada asta de somaj, pentru ca oricum indemnizatia de maternitate pentru aceste 42 de zile e foarte mica. Deci, este obligatoriu ca eu sa intru in concediu de maternitate pentru ca dupa acesta sotul sa primeasca stimulentul de insertie sau nu? Astept raspunsul dvs! Va multumesc!
Buna ziua! Revin din nou cu o intrebare. Dupa ce voi naste si se vor termina zilele concediului de maternitate, sotul meu va opta sa primeasca stimulentul de insertie in valoare de 500 lei fara sa intre in CCC. In acest caz, care sunt pasii pentru obtinerea acestui stimulent? Va multumesc!
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns! In prima parte a mesajului ma refeream la calcului indemnizatiei de maternitate, adica banii primiti pentru cele 126 de zile de concediu pre si postnatal. Stiu ca indemnizatia de CCC este de minim 600 lei/luna pentru mamele care au dreptul la ea, insa pentru indemnizatia de maternitate exista o suma minima?
Am inteles. Daca intru in concediu prenatal si postnatal, indemnizatiile corespunzatoare acestor perioade se calculeaza pe baza sumei de 250 lei pe care o primesc in timpul somajului?
Pe de alta parte, sotul meu este angajat cu contract pe perioada nedeterminata din 2008. Este posibil sa beneficieze el de stimulentul de insertie de 500 lei/luna timp de 2 ani fara sa intre in concediu de cresterea copilului?
Va multumesc pentru timpul acordat!
Va multumesc si imi cer scuze pentru insistenta! Acum am alta problema. Eu, ca absolvent de master, am mers la Agentia de somaj in acel termen de 60 de zile, undeva la sfarsitul lunii august 2013, ca sa mi se intocmeasca planul de mediere si sa fiu luata in evidenta lor. In ziua cand am depus actele pentru planul acesta de mediere am fost programata sa-l ridic pe data de 30.09.2013. Am fost la agentie in data de 30.09, am ridicat planul de mediere, iar functionarul care mi l-a predat mi-a spus ca trebuie sa vin DUPA 15.10.2013 sa depun dosarul pentru obtinerea banilor, avand la dispozitie un an de zile pentru aceasta. Nestiind ca pot intruni conditiile ca sa beneficiez de concediu de cresterea copilului dupa somaj, m-am bazat pe ce mi-a spus nenea functionarul. Eu am respectat termenul de 60 de zile, am facut asa cum m-au indrumat cei de la Agentie, insa indemnizatia propriu-zisa de 250 lei nu va fi virata incepand cu 1 octombrie, ci cu 12 decembrie. Daca as fi intrat pe site-ul acesta din vara si as fi citit raspunsurile date de dvs altor tinere care au avut aceleasi intrebari, as fi stiut ce urmaresc si n-as mai fi ascultat de nenea care m-a chemat ''cand vreau eu, dupa 15 octombrie am un an la dispozitie sa-mi iau banii'', chiar astea au fost vorbele dansului.
Dupa explicatiile acestea, credeti ca mai am vreo sansa?
Va multumesc pentru raspuns! Ma refeream insa la perioada de dupa expirarea celor 60 de zile, adica de la 1 octombrie pana pe 12 decembrie cand incep sa primesc oficial indemnizatia de somaj. Aceste 3 luni si jumatate au vreo justificare sau ma vor impiedica sa intru in concediu de maternitate?
Buna ziua! Revin cu o alta intrebare. Azi am ridicat carnetul de somer, in care se face precizarea ca dreptul de indemnizatie de somaj se acorda, in conditiile legii, pe durata de 6 luni, in perioada 12.12.2013 - 12.06.2014. Acest lucru inseamna ca perioada cuprinsa intre 1 octombrie 2013 (data la care au expirat cele 60 de zile pe care le avem la dispozitie pt angajare) si 12 decembrie 2013 ramane descoperita si in acest caz nu voi mai indeplini conditiile pentru a beneficia de concediu de materninate si mai apoi, de concediu de cresterea copilului?
Buna seara! Va multumesc pentru raspuns!
Referitor la concediul de maternitate pre si postnatal, am citit ca sunt obligatorii cele 42 de zile dupa nastere, dar ce facem cu diferenta pana la 126? Daca inainte de nastere vreau sa iau doar 35 de zile de concediu spre exemplu, se poate? Sau trebuie sa iau obligatoriu toate cele 84 de zile ramase in concediu prenatal? Care este suma pe baza careia se realizeaza calculul indemnizatiei de maternitate acordate imediat dupa somaj?
Buna seara! Sunt insarcinata in aprox 5 luni, urmand sa nasc la sfarsitul lui aprilie 2014. Situatia mea este urmatoarea: am absolvit masterul cu disertatie sustinuta in luna iulie 2013, au urmat cele 60 de zile cand ar fi trebuit sa-mi gasesc o slujba, iar acest lucru nu s-a intamplat, apoi am intocmit dosarul pentru indemnizatia de somaj pe care l-am depus abia de curand. In ianuarie probabil voi incepe sa primesc aceasta indemnizatie. Acum incep intrebarile la care nu am gasit inca un raspuns clar:
1. Chiar daca voi incepe sa primesc indemnizatia de somaj din luna ianuarie 2014, plata se va face retroactiv, incepand cu 1 noiembrie 2013?
2. Daca plata indemnizatiei de somaj se face retroactiv, inseamna ca la data de 1 aprilie 2014 se va termina somajul. Prin urmare, periada ramasa din momentul terminarii somajului pana cand nasc va ramane descoperita dpdv fiscal sau am dreptul la acel concediu prenatal de 126 de zile?
3. Daca am dreptul la aceste zile de ''concediu'', vor fi platite?
4. Si cel mai important: am dreptul sa primesc indemnizatia de crestere a copilului dupa ce nasc?
Multumesc anticipat!