avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra232013

Activitate Alexandra232013

Buna ziua, o sa explic cam despre ce este vorba si vreau sa stiu cam ce ar trebui sa fac de acum incolo. Parintii mei si-au separat impozitul pe casa, fiecare platindu-si-l separat, probabil s-au departajat. Poate sa-l faca coproprietar pe fratele meu? Si daca da, eu cum pot sa fac sau ce ar trebui sa fac sa obtin aceleasi drepturi ca si el? Pot sa fac asta, fara acordul parintilor mei? Poate ca proprietarul(a) apartamentului sa faca un contract de donatie pe numele la un singur fiu? Daca este posibil, sa faca un contract de donatie si partea donatara sa faca cadastru pe cota parte careia i-a fost donata sau integrala se mai poate face ceva din partea celeilalte descendente. descedenta fiind eu?
Răspuns la discuția Adeverinta de licenta
Stiu ca e valabila un an.
Răspuns la discuția Administrative
Mersi.Administratorul sta in acelasi bloc asa ca nu am cum sa ii trimit cererea cum ca locuiesc singura prin posta dar am sa ma duc cu un martor. Cred ca e ok si asa..
Discuție Administrative
Buna seara, are voie administratorul de bloc sa treaca mai multe persoane la intretinere fara sa investigheze si fara ca sa intrebe pe proprietara apartamentului daca sunt sau nu adevarate banuielile lui? Cum pot sa fac si ce pot sa fac in cazul asta? Nu am cum sa fac poze la avizier pentru ca l-au scos.
Ma scuzati, am gresit titlul.Titlul e: asa zis mesaj de amenintare.Multumesc pentru intelegere.Buna ziua, stiu ca suna cam stupid, dar va rog sa ma ajutati cu un raspuns: ma aflu in divergente cu o colega de munca din ziua in care m-am angajat. Ei i-a murit tatal si tuturor ii e mila de ea. Ea ma vorbeste de rau pe la alti colegi si sefi cat de des se poate, fara ca eu sa-i fi zis sau sa-i fi facut ceva. Doar ca intr-o zi, seful meu mi-a ascultat convorbirea telefonica, eu dand vina pe colega mea de munca, dat fiind faptul ca ma sicaneaza de foarte mult timp..,trimitandu-i un mesaj, eu inca nu intrasem in tura la munca iar ea fiind acasa, prin care i-am cerut sa nu ma mai vorbeasca cu altii altfel nu stiu ce ii fac. Exact asa m-am si exprimat: ,,nu stiu ce-ti fac,,.La cateva zile, dupa ce i-am trimis acest mesaj s-a ars cu ulei la munca, eu nefiind pe aceeasi tura cu ea. Imediat dupa incidentul cu arsura, i-a aratat mesajul directoarei de restaurant, ea fiind de parere ca e un mesaj amenintator, punandu-ma sa dau o declaratie scrisa. Stiu ca suna copilareste si stupid, dar vreau sa stiu daca directoarea mea, ana are dreptul sa ma puna sa scriu o declaratie prin care sa-mi recunosc vorbele din mesaj. as dori un rasp..
Discuție Mostenire
Buna ziua, eu mai am un frate care castiga mult mai mult ca mine si a facut imbunatatiri si renovari in casa.Banii pentru renovare i i-a dat mama, dar pe chitante apare numele lui si mama mai are o agenda in care scrie suma pe care o primeste lunar de la fratele meu, dar in fond, ea nu primeste nici un ban real de la el. Recent, am descoperit ca eu figurez la politie intr-o alta adresa fata de aceea din buletin.Mentionez ca in agenda figureaza numai fratele meu cum ca i-ar da lui mama o suma de bani lunar..Asta m-ar putea afecta la mostenirea apartamentului? Daca da, cum si in ce masura? Am ambii parinti si sunt casatoriti.Tata mai are o fata dintr-o casatorie anterioara.Casa este pe numele tatalui meu.
Răspuns la discuția Contraventie
msi :)
Discuție Contraventie
Buna ziua, ma numesc Ionita Alexandra si am parcat masina in fata unui imobil care urma sa fie in constructie, proprietarul terenului nepunand nici un semn care sa-mi relateze acest fapt, eu nefiind in cunostinta de cauza. Datorita faptului ca am fost plecata la facultate cu mijloacele de transport si am ramas seara la o colega de facultate, am mutat masina a doua zi seara cand m-am intors de la colega mea de facultate, fapt care a dus la amendarea mea. Odata ajunsa in instanta, am explicat cele relatate mai sus, instanta inlocuind amenda in cuantum de 280 lei cu avertisment considerand ca fapta mea nu prezinta un pericol social iar Politia Romana a facut recurs considerand inlocuirea avertismentului cu amenda deoarece fapta mea prezinta un pericol social. Cum sa fac sa castig? Sau ce ar trebui sa fac, in conditiile in care proprietarul terenului nu a afisat panou de constructie decat in ziua in care am mutat masina?