Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Adeverinta de licenta
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Adeverinta de licenta

as dori sa stiu baza legala privind perioada de valabilitate a unei adeverinte de studii de licenta.
Multumesc frumos
Stiu ca e valabila un an.
Ultimul act: ORDIN Nr. 4033 din 12 aprilie 2011
privind metodologia-cadru de organizare a examenelor de finalizare a studiilor în învăţământul superior - examene de absolvire, licenţă, diplomă, selecţie, disertaţie
EMITENT: MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETÃRII, TINERETULUI ªI SPORTULUI
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 309 din 5 mai 2011

ART. 14
(1) Diplomele pentru absolvenţii care au promovat examenul de finalizare a studiilor se
eliberează,
în programul de studii/specializarea absolvit(ă), de către instituţia organizatoare, în
termen de cel mult 12 luni de la data promovării.

(2) Până la eliberarea diplomei, absolvenţii care au promovat examenul de finalizare a
studiilor primesc, la cerere, adeverinţe de absolvire. Adeverinţa de absolvire conferă titularului aceleaşi drepturi legale ca şi diploma şi trebuie să conţină semnăturile şi informaţiile înscrise în diplomă, precum şi informaţii privind forma de învăţământ la care s-a organizat şcolarizarea, perioada de studii, mediile de promovare a anilor de studii. În caz de pierdere sau de distrugere, eliberarea unei noi adeverinţe urmează procedurile privind eliberarea duplicatelor diplomelor.