Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Recalificările fiscale - riscuri pentru companii. Lectori: EY România. Marți, 19 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate aidu

Activitate aidu

Pot solicita Primariei sa ma racordez la retelele edilitare peste islazul comunal?
Sunt aproximativ 200 metri de la marginea terenului meu pana la strada cu electricitate si apa.
Pe aceasta suprafata se afla 'islaz comunal'... in sensul ca este un teren viran, sunt niste pomi.
Pt ca sa ma racordez la retelele edilitare pot sa solicit Primariei sa trec peste acest islaz comunal?
Prioritate renuntare la judecata sau competenta materiala?
Am solicitat renuntarea la judecata inainte de primul termen.
Instanta insa a preferat sa se considere necompetenta si sa trimita cauza la alta instanta.
Nu trebuia pur si simplu sa ia act de renutnarea la judecata??
Pai nu cunosc nici numele inculpatilor! Eu doar am sesizat la Garda Forestiera taierea copacilor... iar Comisarul de la Politie mi-a zis pur intamplator de trimiterea dosarului in instanta...
Nu am calitatea de persoana vatamata!
Cunoscand numarul dosarului de la Parchet 3250/P/2020 (de pe langa Judecatoria Pitesti), mi s-a comunicat verbal ca a fost trimis in judecata. Cum pot afla numarul dosarului in instanta? Precizez ca nu sunt parte in dosar.
Multumesc anticipat!
Termen avizare dauna RCA
Incident banal parcare, constat amiabil.
In ce termen trebuie avizat asiguratorul?
Individualizarea amenzii constructie fara autorizatie.

Am sesizat Primaria, care a aplicat vecinilor amenda 5000 lei pt constructia fara autorizatie
Art 26 alin. (1) Legea 50/1991 Constituie contravenții următoarele fapte, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii, să fie considerate infracțiuni:
a) executarea sau desființarea, totală ori parțială, fără autorizație a lucrărilor
2) Contravențiile prevăzute la alin. (1), săvârșite de persoanele fizice sau juridice, se sancționează cu amendă după cum urmează:
– de la 1.000 lei la 100.000 lei, cele prevăzute la lit. a);

În acest sens, dispozițiile art. 21 alin. (3) din OG nr. 2/2001 prevăd criteriile de individualizare a sancțiunii contravenționale: proporţională cu gradul de pericol social al faptei săvârşite, ţinându-se seama de împrejurările în care a fost săvârşită fapta, de modul şi mijloacele de săvârşire a acesteia, de scopul urmărit, de urmarea produsă, precum şi de circumstanţele personale ale contravenientului şi de celelalte date înscrise în procesul-verbal.

Care sunt criteriile de individualizare a cuantumului amenzii in practica materiei constructiilor?

Ma gandesc sa contest PV si sa cer aplicarea unei amenzi mai mari.... 5000 lei nefiind suficient de disuasiv raportat la ditamai cladirea! Eventual si sa solicit demolarea constructiei ilegale potrivit art. 28 alin. (2)
Dvs aveti studii de drept... la Spiru Haret :)

raluk0207 a scris:

Juridic și logic, ca să reclamații pe cineva trebuie să fi suferit un prejudiciu dovedit.

Zau? D-aia mi-a respins Primaria cererea de informatii de interes public... ca nu mi-a dat cu lipsa de autorizatie in cap? :)

Ati auzit de infracțiunea de "denunt calomnios"?

Evident ca dvs. doar ati 'auzit' de aceasta infractiune :)

art. 268 Inducerea în eroare a organelor judiciare: Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală...

Serios, nu va e pic de rusine sa n-aveti pic de habar nici de cele mai insignifiante 'argumente' pe care le avansati?
Va explic: reclamatia la primarie nu e plangere penala.
Si nu se refera la fapte penale.

Daca "urla" spiritul cetățenesc in cineva, sa denunte toate ilegalitatile de care are la cunostinta... si nu va mai fi nevoie de vanat nimic, pt ca vor fi fost deja date la iveala.
Dvs. aveti nevoie de Batmani, in loc sa observati ca n'ar mai fi corupti, violatori etc. daca fiecare si-ar face minimum de datorie civica.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
De precizat ca aici nu este retea de socializare... si sunt binevenite comentariile strict pe temele juridice avansate - in cazul de fata relatia cu autoritatea publica sesizata pt incalcarea disciplinei constructiilor.
Nu este cazul comentariilor impertinente despre educatie...si tot soiul de alte presupuneri ce nu fac decat sa va vadeasca ignoranta.
În general, lucrurile nu se termina bine pentru cetățenii zeloși care își bagă nasul unde nu le fierbe oala.... sa dea lectii altora. Dar greu este de vazut lungul nasului!

Prin "va afectează în mod direct "... dvs intelegeti ca daca nu va omoara nimeni, atunci totul e in regula.
Vazand ca habar n-aveti de argumente juridice, va raspund altfel.... ati vizitat vreo alta tara, sa vedeti ce se intelege prin spirit civil si respectul legilor?
Precizez in treacat ca nu e niciun gard construit, peste care sa ma uit.... iar camioanele, muncitorii, zgomotul si poluarea.... nici nu ar fi fost nevoie sa ma uit peste gard sa le vad, nu?
raluk0207 a scris:

Este o atitudine de vecin care pândește și reclama. Pe bune, acum...

Si dvs. aveti o atitudine de criticat sistematic tot ce formulez eu :)

Nu stiu in ce tara traiti... sau daca constientizati ca lipsa disciplinei in constructii are urmari importante asupra societatii.

Zgomotul si poluarea afectează în mod direct și fizic. Ce intelegeti dvs prin 'in mod direct si fizic'?

Nu sunt sigur daca au sau nu autorizație.... pt ca au incalcat obligatia de a afisa panoul cu autorizatia.
Dvs. cunoasteti domeniul constructiilor.... sau va face placere sa ma contarariati?

Daca aveau autorizație, aveau dreptul sa faca zgomot si poluare,. mizerie etc. in anumite limite impuse de lege, cu plata taxelor aferente etc.

[ interventie moderator - @aidu - nu va editez mesajul , dar va atrag atentia sa aveti grija la atacul la persoana - regulamentul trebuie respectat , iar atitudinea fata de cei care va raspund si modul de exprimare sunt prevazute in regulament ]
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pt raspunsuri.
Evident ca lucrarile neautorizate afecteaza pe toata lumea prin zgomot, poluare etc.
Apoi nu stiu daca se respecta POT de 0.3 rural.

Nu am insa cum sa am certitudinea ca nu detin autorizatie. Primaria nu mi-a raspuns nimic!
Trebuia sa imi spuna ISC daca au declarat inceperea lucrarilor de constructie??