avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate ionutmihai05

Activitate ionutmihai05

Buna ziua,
Recent am avut o discutie cu un prieten referitoare la utilizarea camerelor de filmat la bordul masinii.
Sunt interesat sa achizitionez un astfel de dispozitiv si mi se pare foarte util. Cu toate acestea, prietenul meu este de parere ca publicarea materialelor filmate (pe site-uri gen YouTube, Vimeo) cu un acest tip de camera este ilegala.
Printre motivele enumerate de el se numara afisarea in acele materiale a unor numere de inmatriculare dar si posibilitatea de a aparea anumite persoane care nu doresc acest lucru.
Parerea lui mi s-a parut fondata dar oarecum ciudata, tinand cont ca pe internet exista site-uri speciale pentru acest tip de materiale, Trafictube.ro fiind un exemplu celebru, unele materiale publicate de acestia fiind preluate chiar si de diferite canale TV.
Astfel, as dori sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele aspecte: Este legala publicarea online a unor materiale filmate cu acest tip de camere video?
Se pot folosi aceste materiale ca proba in cazul unui accident?
Am gasit un subiect asemanator aici pe site dar nu am gasit un raspuns concret iar ultimul raspuns era de la inceputul anului 2012.
Astept cu interes raspunsul dvs.
O zi buna!
Nimeni nu poate spune cu certitudine cat sunt de legale acele link-uri. Eu nu pot stii daca cel care face acel streaming are drepturile necesare si nici nu pot lua legatura cu acea persoana. Cum se interpreteaza legea in acest caz?
Buna seara.
Am o intrebare la care sper ca ii voi gasi raspunsul cu ajutorul dumneavoastra. Eu sunt dezvoltator de aplicatii Android (incepator, ce-i drept) si de-a lungul timpului am avut mai multe aplicatii publicate in magazinul Play.
Una dintre aplicatiile create de mine a fost o aplicatie in care utilizatorul putea viziona cateva posturi de televiziune direct pe terminalul Android.
Doresc sa va explic cum functiona aceasta aplicatie. Eu, cautand pe internet, am gasit mai multe link-uri catre niste live stream-uri. Astfel, am adunat aceste link-uri si le-am integrat intr-o aplicatie cu o interfata cat mai usoara pentru utilizator. Utilizatorul accesa aplicatia, selecta postul de televiziune si era trimis intr-un player video care reda adresa serverului de streaming. Mai exact, aplicatia mea era un simplu intermediar intre utilizator si serverul de streaming (care nu era al meu, nu eu faceam acel streaming, nu eu ofeream acces la vizionarea posturilor TV).
Aplicatia s-a bucurat de mult succes. Din pacate, la scurt timp am primit un report DMCA din partea unei firme de televiziune din Romania care m-a acuzat ca eu eram cel care detine acel server de streaming si astfel aplicatia mea a fost stearsa din magazinul Play.
In acel moment m-am speriat si nu am stiut daca ceea ce am facut a fost legal sau nu.
Deci, este legala o astfel de aplicatie, un intermediar intre utilizator si un continut (fie el legal sau nu deoarece nu poti stii daca detinatorul serverului de streaming are drepturile necesare)?
Din punctul meu de vedere ar trebui sa fie perfect legala, un exemplu ar fi YouTube-ul care contine atat materiale legale cat si ilegale. De ce sa fie tras la raspundere cel care face trimitere printr-un link catre un video pe YouTube tinand cont ca el nu poate stii daca uploaderul a avut drepturi la incarcarea materialului?
Un alt exemplu ar fi aplicatia SopCast si nenumaratele site-uri care ofera adrese pentru accesarea diferitelor posturi TV in intermediul aplicatiei. Nici aici nu poti stii cine face streaming-ul si daca are sau nu drepturi.
Astept raspunsul dumneavoastra!